Skandál kolem dánské banky. Její pobočka v Estonsku prý prala špinavé peníze z Ruska. Kauza zasahuje i do Česka

15.12.2018 15:53

Dánská banka Danske Bank řeší obrovský skandál za 200 miliard eur, tj. asi pět bilionů korun. Ukázalo se, že estonská pobočka banky možná prala špinavé peníze, které údajně pocházely z trestné činnosti páchané v Rusku. Podle sobotní MF Dnes má tato kauza i českou větev. Celá věc má však háček.

Skandál kolem dánské banky. Její pobočka v Estonsku prý prala špinavé peníze z Ruska. Kauza zasahuje i do Česka
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Danske Bank má opravdu velký problém. Tak velký, že může ohrozit celou dánskou ekonomiku. Ukázalo se, že estonská pobočka možná prala mezi lety 2007 až 2015 špinavé peníze, které údajně pocházely z trestné činnosti páchané v Rusku.

Kauza má údajně i českou větev a finanční správa se o případ zajímá, jenže celý případ je velmi složitý. Už proto, že podle zákona je třeba určit trestný čin, z něhož špinavé zisky vzešly, aby je bylo opravdu možné označit za špinavé. A vzhledem k tomu, že tyto trestné činy probíhaly před několika lety, bude těžké spojit konkrétní finanční částky s konkrétními trestnými činy. Případ však zkoumá i Česká národní banka.

Po vypuknutí skandálu odstoupil výkonný ředitel Danske Bank Thomas Borgen. Odstoupil i přesto, že provedený audit v bance nedával vinu přímo jemu. I tak se jako ředitel celé instituce cítil za tento obří skandál zodpovědný.

Na praní údajně špinavých peněz upozornil bývalý zaměstnanec banky Howard Wilkinson. Bývalý zaměstnanec už o kauze vypovídal před dánským parlamentem i před Evropským parlamentem. Prohlásil, že do skandálu, který se může týkat až 15 tisíc klientů, byly zapojeny i německá a americká pobočka banky.

Dánská centrální banka už v souvislosti s touto kauzou vydala varování. „Problémy s praním špinavých peněz v jediné bance by se mohly rozšířit na celý finanční sektor a mohly by ovlivnit finanční stabilitu,“ uvedla banka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

14:30 Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

Příští ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a Anticovid tým budoucí vlády Petra Fialy se s…