Skandalizace a kriminalizace Petra Kellnera? Šéfredaktor odhaduje další kroky „chvilkařů“ i Bakalových novinářů

01.11.2019 9:36

Českými médii zahýbala zpráva o tom, že nejbohatší Čech Petr Kellner, majoritní akcionář PPF, koupí Novu – největší a nejvlivnější českou televizi. Šéfredaktor Lidových Novin István Léko se rozepsal o tom, jaké reakce jej překvapily nejvíce. Pochází z médií, například těch, která vlastní americký investor českého původu žijící ve Švýcarsku Zdeněk Bakala. Otázka podle jeho slov nyní je, zda některá média nebudou Kellnera a jeho PPF skandalizovat a kriminalizovat, i když sám odmítá, že by jeho firma chtěla vstupovat do politiky.

Skandalizace a kriminalizace Petra Kellnera? Šéfredaktor odhaduje další kroky „chvilkařů“ i Bakalových novinářů
Foto: red
Popisek: Majitel skupiny PPF Petr Kellner
reklama

Nejvíce Kellner podle Léka vyčnívá ve strategii. Jeho cílem vždy bylo ovládnout hlavního hráče v daném sektoru. Letos koupil televizi Nova. A možná, že brzy ovládne i největší mediální agenturu v zemi. „Překvapily mne ale reakce pokrokových médií například těch, která vlastní Bakala. Ti nejobjektivnější a nejvíce nezávislí se obávají toho, že Kellner ovlivní obsah Novy v neprospěch pokroku. Kdyby ale Novu koupil Bakala, obavači by určitě jásali,“ dodává šéfredaktor.

Zmínil, že po zprávě o nové akvizici PPF někdo na Facebooku napsal toto: „Vztek a kvílení postbolševiků dávají jistou naději, že europrogresivistický informační monopol u nás skončí názorovým ghettem na Kavčích horách (ČT – pozn. red.) a ke slovu se dostanou i konzervativci. Kéž by. Je načase.“

Anketa

Ohrožují Zeman a Babiš nezávislost České televize?

11%
89%
hlasovalo: 17079 lidí
Toto, možná falešné, očekávání podle Léka pramení z úvodního slova Kellnera ve výroční zprávě Skupiny PPF za rok 2018. „Dnešní západní společnost a zejména Evropa je stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot. Novodobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení,“ píše Kellner, ale dodává, že PPF jako firma nemůže a nechce, ač je z toho někdy podezírána, vstupovat do politiky.

Avšak navzdory tomuto ujišťování je úvodní slovo často označováno za politický manifest Petra Kellnera, který se na rozdíl od Andreje Babiše nikdy nebude ucházet o politickou funkci.

Ocitoval proto i tweet českého miliardáře Iva Lukačoviče, který ovládá mediální koncern Seznam: „Petra K. znám dobře několik let. Žije v ČR a jeho děti žijí v ČR. Je to nesmírně inteligentní a slušný člověk. Vyznává hodnoty svobody a demokracie. Představa, že se zábavní TV Nova, která podléhá RRTV, zvrhne v nějaký politický nástroj, je totálně nesmyslná.“

Otázka podle Léka je, zda přesto všechno nezačnou některá média Kellnera a jeho PPF skandalizovat a kriminalizovat. „Jen tak preventivně, aby Kellnera ani nenapadlo podlehnout volání divočiny. A také nezapomeňme, že příznivci hnutí Milion chvilek pro demokracii už 16. listopadu budou mít Vánoce. Co když se na demonstracích kromě notoricky známých témat jako vliv Číny a Ruska na českou politiku, Zeman či Bureš objeví i nový terč, na kterém bude Kellner a jeho Nova?“ pokládá si Léko otázku a na závěr dodává, že pak nejbohatší Čech může přemýšlet o tom, zda si ten terč na sebe nenamaloval sám. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …