Skandální dění ve Francii: Ze sochy papeže Jana Pavla II. chtějí odstranit kříž

04.11.2017 11:20

Mezi Francií a Polskem došlo k tvrdému střetu kvůli soše papeže Jana Pavla II. v Bretani. Papež držel v rukou křesťanský kříž a francouzské úřady ho nechaly odstranit. Dovolávaly se přitom zákona z roku 1905, který z Francie udělal přísně sekulární stát. Polská vláda proti počínání francouzských úřadů důrazně protestovala. Informoval o tom server britského konzervativního deníku The Telegraph.

Skandální dění ve Francii: Ze sochy papeže Jana Pavla II. chtějí odstranit kříž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do kostela, ilustrační foto.
reklama

Mezi Polskem a Francií to vře. Důvodem svárů je mimo jiné i socha polského papeže Jana Pavla II., která stála ve francouzské Bretani, ve městě Ploërmel. Svatý otec držel kříž, a to je podle francouzských úřadů nepřijatelné. Socha prý klidně může zůstat stát, ale kříž musí zmizet, protože porušuje zásadu přísného sekularismu ve veřejném prostoru, který byl ve Francii schválen v roce 1905.

Anketa

Podpořili byste svým hlasem Mirka Topolánka v boji o Hrad?

14%
86%
hlasovalo: 14575 lidí
Polská premiéra Beata Szydlová proti počínání francouzských úřadů protestovala a žádala, aby byl někdejší papež uchráněn před nepřijatelnou politickou korektností. „Náš velký Pavel byl velký Evropan, křesťan a symbol sjednocené Evropy,“ uvedla polská premiérka s tím, že politická korektnost a přísná sekularizace hubí hodnoty naší společnosti. Navrch prý získávají hodnoty, které jsou cizí naší kultuře, což v konečném důsledku vede k terorizování evropské společnosti. Ve jménu záchrany papežovy sochy požádala Szydlová o převezení sochy do Polska. 

Všechno ale může dopadnout ještě jinak. Pokud město prodá pozemek, na němž socha stojí, soukromému vlastníkovi, zákon z roku 1905 už se na sochu Jana Pavla II. vztahovat nebude a křesťanský kříž bude moct zůstat v rukou duchovního titána.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

15:46 „Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

Náznak budoucí spolupráce ODS s hnutím ANO, nebo pouhé splnění programového bodu? Občanští demokraté…