Sklizeň jahod? ,,Nedůstojná práce pro českého člověka," padlo na vládě. A je veselo

26.05.2020 8:38

Po jednání tripartity předstoupili před novináře ministr průmyslu a dopravy za hnutí ANO Karel Havlíček, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Hanák konstatoval, že potřebujeme na práci v zemědělství pracovníky ze zahraničí. Politologa Lukáše Jelínka tím pořádně naštval.

Sklizeň jahod? ,,Nedůstojná práce pro českého člověka," padlo na vládě. A je veselo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák
reklama

Havlíček prozradil, že vláda bude investovat do obnovy dopravní infrastruktury, a to i do silnic druhých a třetích tříd. Konstatoval také, že EU bude potřebovat peníze na udržení ekonomiky, takže je podle něj čas na rozvolnění ekologických cílů EU. „My v každém případě nabádáme k určité střízlivosti, abychom napřed nastartovali ekonomiku a pak řešili cíle Green Dealu,“ podotkl Havlíček před kamerami ČT.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Středula brojil proti rušení plateb sociálního pojištění. Podle šéfa ČMKOS by to narušilo český důchodový systém, což je podle jeho názoru nepřijatelné. Vláda má prý hledat peníze jinde. Za dva nebo za tři roky už si nikdo nebude vzpomínat, jak se to stalo, proč tam ty peníze nebyly, a někdo bude prosazovat prodloužení hranice odchodu do důchodu nebo nevalorizaci důchodu. Myslíme si, že pro to není důvod,“ řekl jasně Středula.

Anketa

Podporujete návrh, aby se v českých obchodech povinně prodávalo až 85 % českých potravin?

91%
9%
hlasovalo: 11135 lidí

Volal také po tom, aby se Česká republika a celá EU podívala na kritickou infrastrukturu a snažila se zajistit dostatek vody, ale i dodávky elektrického proudu a další nezbytné věci, pokud by přišla nejen nová vlna koronavirové krize, ale i jakákoli další krize.

Nakonec také konstatoval, že by podle názoru odborů měly banky převzít vyšší míru rizika spojenou s koronavirovou krizí.  

Hanák konstatoval, že pro firmy v podstatě trvá i nadále stav nouze, protože ekonomická situace mnoha firem je problematická. Zdůraznil, že daně v Česku platí automobilový průmysl, velkoobchod, maloobchod, ale také finanční služby. Tady se tedy proti Středulovi zastal bank.

I Hanák konstatoval, že Green Deal představuje výzvu pro budoucnost, ale také velká rizika, protože Česká republika je silně průmyslovou zemí.

Došlo i na otázku práce v zemědělství. Hanák volal po uvolnění režimu pro zahraniční pracovníky. České zemědělství je prý potřebuje i navzdory rizikům spojeným s koronavirem.

„Bez nich ty jahody nikdo nesklidí, to není důstojná práce pro českého člověka. Ty automobilky je v rozvoji taky potřebují. A řada dalších firem. A ten, kdo to napadá, tak je vidět, že nebyl v praxi a nezná stav pracovních sil v zemi,“ poznamenal Hanák.

Politologa Lukáše Jelínka tím zvedl ze židle.

„Podle šéfa Svazu průmyslu potřebujeme na sklizeň jahod zahraniční pracovníky, protože to není důstojná práce pro českého člověka. Tak nevím: jaký je rozdíl mezi důstojnou a nedůstojnou prací? A jsou snad takoví Ukrajinci více stvoření pro ‚nedůstojnou‘ práci než my?“ zeptal se rozzlobeně na sociální síti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…