Škromach prý sháněl kompromitující materiály. Senátor: Ne, je to jinak

05.11.2013 7:48

Ústavním soudcem byl zvolen Radovan Suchánek, který ještě jako právník a poradce senátora ČSSD Zdeňka Škromacha sháněl na jeho žádost materiály proti Kateřině Šimáčkové, a to před hlasováním Senátu o tom, zda bude ústavní soudkyní. Server iDnes.cz věc uvádí tak, že Škromach sháněl na Šimáčkovou "kompro". Sám senátor ČSSD se hájí, že jen nechal shromáždit informace o tom, jak se kandidáti na ústavní soudce staví k církevním restitucím.

Škromach prý sháněl kompromitující materiály. Senátor: Ne, je to jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Škromach

Senátoři totiž schvalují prezidentovy adepty na posty soudců Ústavního soudu. Kateřina Šimáčková sice prošla hlasováním, ale před její volbou letos v červnu začaly v Senátu kolovat materiály, které ji mohly poškodit.

"Byly to materiály naprosto jednostranné. Rozhodně vznikl dojem, že mají za cíl ji poškodit ve volbě," říká senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

"Šířilo se to mezi senátory ČSSD a nevědělo se, odkud vítr vane. Vědělo se ale, že to jde od Zdeňka Škromacha," popsala situaci Wagnerová.

Podle informací iDnes.cz materiály shromáždil Škromachův poradce, právník Radovan Suchánek. Ten to přiznal minulý týden, kdy se v Senátu rozhodovalo o tom, že on sám se stane ústavním soudcem.

Nebylo to sbírání kompromitujících materiálů

"Mohu potvrdit, že i do našeho klubu ty materiály došly. A bylo to součástí kritických hlasů proti němu. Tedy že to nebylo fér," říká senátor za KDU-ČSL Stanislav Juránek. O shromažďování informací proti Šimáčkové se totiž v Senátu opět mluvilo. Tentokrát před hlasováním o Radovanu Suchánkovi. Senátoři se prý sice o podivnou kampaň proti Šimáčkové zajímali, nakonec Suchánka většina z nich podpořila a zvolila. "Vysvětloval to, ale pro mne to dost uspokojivě vysvětleno nebylo," říká Juránek. "On mi to vysvětlil tak, že dostal v tomto smyslu požadavek a že ho plnil," řekla Wagnerová.

Zdeněk Škromach v pondělí informaci Wagnerové potvrdil, svého poradce prý skutečně zaúkoloval. "Požádal jsem ho, aby z veřejných zdrojů vyhledal, jak se jednotliví kandidáti na Ústavní soud staví k církevním restitucím. Nepovažuji to za nějaké sbírání kompromitujících materiálů, jednalo se o informace z veřejných zdrojů. Nebyla to jeho vlastní iniciativa," vysvětloval Škromach.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

5:00 „Udávej ty, kteří šíří jiný názor než vláda!“ Vedle vládního „Braňmečesko“ je tu ještě něco. Petr Žantovský alarmuje

TÝDEN V MÉDIÍCH Cenzura je cesta ke svobodě, chrání tě před neschválenými informacemi. Uvědom si, že…