Šlachta: Připadáme si jak odpadkový koš

24. 2. 2014 7:18

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) začala podle serveru Aktuálně.cz usilovat o to, aby velké korupční kauzy a případy spojené se závažnou finanční kriminalitou nevyšetřovali detektivové z protikorupční policie, ale staronový útvar finanční policie. Pod něj by měla část pravomocí protikorupčníků nově spadat.

Šlachta: Připadáme si jak odpadkový koš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ
reklama

Podle informací Aktuálně.cz vzniká v tuzemské policii spor. Zájem o šetření případů spojených s finanční kriminalitou má i vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho ředitel Robert Šlachta podle slov ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) oznámil, že má zájem, aby jeho detektivové tyto kauzy vyšetřovali.

Podle Šlachty se debaty, jak s organizovaným zločinem bojovat, řeší už dlouhou dobu. „Je to prostě celé o kompetenci. Než dělat některé nesmysly... Děsím se toho, že někdo něco vymyslí a my se z toho budeme dlouho vzpamatovávat. Chvílemi si připadáme jako odpadkový koš, kde něco není, děláme to my," řekl pro Aktuálně.cz Šlachta.

Ve hře je několik variant. O všem rozhodne vláda

Pokud by však pod jeho útvar nově spadalo vyšetřování dalších korupčních kauz, vliv jeho detektivů by posílil. Chovanec tuto variantu nevylučuje, stejně tak ale ani vznik finanční policie, která by měla řešit daňové ztráty v oblasti DPH. O jejím vzniku bude hovořit na schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Šéf hnutí ANO už uvedl, že by finanční policie mohla spadat třeba pod protikorupční policii. Ve hře je ale i možnost, že bude založen zcela nový útvar. Podle ministra vnitra by jeho součástí měli být lidé, kteří dnes už pracují v jiných útvarech.

Na stole je podle Aktuálně.cz i další reforma. Podle zmíněného návrhu by se sloučily odbory, jejichž problematika spolu souvisí. Konkrétně by mělo jít o odbor zabývající se daňovou problematikou a ten, který řeší zajišťování výnosů z trestné činnosti. Kromě toho by měly být posíleny velitelské služby, aby pro tuto činnost byla vytvářena lepší kontrola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…