Slavný egyptolog Bárta: Jsme úspěšná civilizace, nemáme se za co omlouvat. Ale nesmíme se nechat zastrašit

31.12.2016 18:30 | Zprávy
autor: PV

Nesmíme se dát odstrašit od našeho stylu života, říká v rozhovoru pro Právo šéf Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy Miroslav Bárta. Zneklidňuje ho však mimo jiné skutečnost, kdyby si měl uběhlý rok ve svém životě představit i v následujícím roce.

Slavný egyptolog Bárta: Jsme úspěšná civilizace, nemáme se za co omlouvat. Ale nesmíme se nechat zastrašit
Foto: Reprofoto:ČT
Popisek: Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.

„Žijeme v době na rozhraní, v době, kdy se svět zásadně mění. To ale neznamená, že bude horší, bude prostě jen jiný,“ zmínil Bárta. Tragická událost v Berlíně, kdy terorista najel kamionem do davu lidí, rozhodně podle něj není poslední. „Zajištění bezpečnosti totiž je problémem nejen bezpečnostních složek, ale do značné míry každého z nás. Máme být na co pyšní a není možné se za náš způsob života omlouvat či z něj ustupovat,“ podotkl. S terorismem v Evropě se nemáme smířit, ale máme se vyrovnat s tím, že k němu bude zřejmě i nadále nějakou dobu docházet. 

„Je technicky nemožné takovým událostem zcela zamezit. Myslím, že je nutné přejít na izraelský model chování, nenechat se zastrašit, nenechat nikoho násilím a šířením strachu měnit naši civilizaci,“ sdělil. Mimo jiné je také příznivcem návratu k branné výchově.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…