Slavný egyptolog Bárta: Jsme úspěšná civilizace, nemáme se za co omlouvat. Ale nesmíme se nechat zastrašit

31.12.2016 18:30 | Zprávy
autor: PV

Nesmíme se dát odstrašit od našeho stylu života, říká v rozhovoru pro Právo šéf Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy Miroslav Bárta. Zneklidňuje ho však mimo jiné skutečnost, kdyby si měl uběhlý rok ve svém životě představit i v následujícím roce.

Slavný egyptolog Bárta: Jsme úspěšná civilizace, nemáme se za co omlouvat. Ale nesmíme se nechat zastrašit
Foto: Reprofoto:ČT
Popisek: Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.

„Žijeme v době na rozhraní, v době, kdy se svět zásadně mění. To ale neznamená, že bude horší, bude prostě jen jiný,“ zmínil Bárta. Tragická událost v Berlíně, kdy terorista najel kamionem do davu lidí, rozhodně podle něj není poslední. „Zajištění bezpečnosti totiž je problémem nejen bezpečnostních složek, ale do značné míry každého z nás. Máme být na co pyšní a není možné se za náš způsob života omlouvat či z něj ustupovat,“ podotkl. S terorismem v Evropě se nemáme smířit, ale máme se vyrovnat s tím, že k němu bude zřejmě i nadále nějakou dobu docházet. 

„Je technicky nemožné takovým událostem zcela zamezit. Myslím, že je nutné přejít na izraelský model chování, nenechat se zastrašit, nenechat nikoho násilím a šířením strachu měnit naši civilizaci,“ sdělil. Mimo jiné je také příznivcem návratu k branné výchově.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…