Sledujte, jak se teď budou chovat naši politici. Doktorka Salminen sepsala po útocích na Paříž toto zamyšlení

14.11.2015 18:51

Analytička Veronika Sušová-Salminen soudí, že útoky v Paříži rozjedou novou vlnu mediálně sdíleného strachu, o což samozřejmě jejich pachatelům šlo na prvním místě. „To je princip teroru od jeho prvopočátku před nějakými 120 až 130 lety. Ten už prošel několika fázemi (anarchistická, antikoloniální, radikálně levicová a nyní nábožensky motivovaná),“ vysvětluje na svém Facebooku.

Sledujte, jak se teď budou chovat naši politici. Doktorka Salminen sepsala po útocích na Paříž toto zamyšlení
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Teroristické útoky v Paříži si vyžádaly přes sto mrtvých
reklama

Politici přitom podle ní budou samozřejmě nakládat s těmito obavami po svém. Můžeme očekávat další utužení tradičních šablon, ve kterých politici s občany komunikují. O kousek se prý nejspíš posílí spojitost mezi islámem a terorismem, doposud spíše popíraná. „Politici jsou mistři ve zjednodušování a zplošťování všeho. Jejich mluvení je jako instatní polévka,“ vysvětluje analytička.

Každopádně se dá čekat posílení hnutí, která protestují proti imigraci z islámských zemí. „Předpokládám, že 17. listopad bude mít letos opravdu specifický ráz a že se z islámské hrozby ve vztahu k uprchlické krizi stane velké (grand) téma,“ tuší. Připouští, že z toho má i trochu obavy.

„Já opravdu v různých blocích proti islámu politickou budoucnost ve smyslu komplexního (sociálně-ekonomického a kulturního) programu řešení a vizí pro ČR nevidím. Z levicových pozic jde o nedůvěryhodná hnutí s potenciálem trojských koňů nové formy fašismu 21. století jako exponenta nadnárodního kapitálu. Že něco dobře rezonuje, neznamená, že to odpovídá mým zájmům a má to stejný význam,“ napsala doktorka Salminen.

Bezesporu pak posílí tendence vyměnit svobodu za bezpečí, což je z psychologického hlediska zcela pochopitelné. „Pokud se to stane, bude to transankce, která nás posune jiným směrem, než je ideál liberálně pojaté společnosti,“ varuje. Zdůrazňuje, že jde o ideál, a právě proto podle ní ztratila svoboda přitažlivost.

„Systém a jeho setrvačná a doslova samospádná dynamika stavějí lidi proti sobě na základě náboženství či civilizační příslušnosti zase dokonale. Divide et impera a jeho spojenec strach, kolektivní, mediálně konstruovaný a zakoušený v obrázcích a virtuálních mozaikách... To je, oč tu běží,“ shrnuje analytička.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Raději se posaďte. Hrůzostrašný příběh inkluze naruby! Slabozraká středoškolská učitelka zakoušela šikanu

17:13 Raději se posaďte. Hrůzostrašný příběh inkluze naruby! Slabozraká středoškolská učitelka zakoušela šikanu

Protiprávní výpověď, arogance vedení, nekončící soudy, psychické zhroucení. Tím vším si prošla silně…