Šli po mně! Michal Horáček začal nadávat kvůli tomu, že poslanci ochránili Ondráčka. A není sám

26.09.2018 9:05

Mandátový a imunitní výbor doporučil Poslanecké sněmovně nevydat poslance Zdeňka Ondráčka za KSČM k trestnímu stíhání kvůli výrokům o prezidentském kandidátovi Michalu Horáčkovi. Informoval o tom server iDnes. Co na to dotčený Horáček? Prý je to nebezpečný precedent. A vyjádřil se i historik Petr Blažek či poslanec Pirátů Jakub Michálek.

Šli po mně! Michal Horáček začal nadávat kvůli tomu, že poslanci ochránili Ondráčka. A není sám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Při svém rezignačním projevu označil Zdeněk Ondráček poslance pravého spektra poslanecké sněmovny za demokratickou žumpu

Proti vydání prý byli členové výboru za KSČM, ANO a SPD. A Marek Benda z ODS. U těchto tří stran není Ondráčkova obrana tak překvapivá, u Marka Bendy už ano. „Normálně bych své hlasování sám o sobě nesděloval, protože si myslím, že jednání mandátového a imunitního výboru je neveřejné, ale pokud už bylo sděleno, tak já ho nepopírám. Já se prostě domnívám, že toto jsou typicky situace, kde má být trestní stíhání odloženo až po skončení mandátu,“ uvedl později pro iDNES.cz Benda.

Anketa

Myslíte, že současné vedení vašeho města, vaší obce či vaší městské části krade?

86%
14%
hlasovalo: 4541 lidí

„Urážky mezi dvěma veřejnými osobami nebo pomluvy mezi dvěma veřejnými osobami a zásah orgánů činných v trestním řízení do toho, to je přesně to nebezpečí, že bychom mohli mít za chvíli stíhanou třetinu Poslanecké sněmovny,“ prohlásil Benda.

Michal Horáček byl volbou přinejmenším rozladěn. „Rozhodnutí výboru nedoporučit Sněmovně vydání pana Ondráčka k trestnímu stíhání, požadované státním zástupcem, je nebezpečný precedent. Říká, že lež je možné tolerovat. Tím se legitimizuje a stává legalizovanou zvyklostí. Toto rozhodnutí tak poškozuje každého z nás,” tvrdí neúspěšný kandidát na prezidenta na Twitteru.

 

Z diskuze pod jeho příspěvkem zaznívalo, že měl spíše vést občansko-právní spor. Uctivě to napsal například Karel Hnáte: „Pane Horáčku, při vší úctě k Vám a neúctě k p. Ondráčkovi se taky domnívám, že by občanská žaloba byla vhodnější než trestní podání”. Horáček se pak oháněl názorem státního zástupce: „Myslíte? Státní zástupce si to nemyslí. Při vší úctě upřednostňuji jeho názor”.

 

Přišla také další nařčení ze spolupráce s STB. S obrázky.

 

Toto nařčení pak Horáček kontroval Tweetem: „Jo jo, šli po mně. Ovšem marně”. A zřejmě se ho dotkl i komentář Petry Barbory: „Ze dne na den změnit myšlení z umělce na politika je sice hezké, ale... Minulost by měla zůstat minulostí. A řešit nadávku trestním oznámením? U nás ženské spolu nemluvíme a chlapi si dají po tlamě. Ale pravda, nejsme ti lepší lidé...” Na ten Horáček reagoval takto: „Nebyla to nadávka, těch jsem snesl nepočítaně. Byla to vědomá, zlovolná lež. A tu náš trestní řád charakterizuje a stíhá jako trestný čin“.

 

 

 

Poslanec za Piráty Jakub Michálek se vyjádřil k hlasování na Facebooku: „Považuju za velkou chybu, že mandáťák dnes doporučil NEVYDAT Ondráčka k trestnímu stíhání, a to hlasy ANO, SPD, KSČM a poslance Bendy. Ondráček z teplíčka vládnoucí koalice šířil lži o spolupráci Horáčka s StB a teď se schovává za imunitu“.

Fotogalerie: - Srpen 1968 v Liberci

21. srpna 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci
Srpen 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci

„Nejsem velký fanda pana Horáčka ani trestného činu pomluvy. Ale když už ho jednou v zákonech máme, tak platí pro všechny. A má to podle mě řešit nestranný státní zástupce a soud, ne politický orgán. Dneska to politicky zablokovala hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM, která minulý prosinec obsazovala vedení výborů. Ano, ta samá mašina, která komunistům přihrála 2 výbory, ačkoliv to neodpovídá výsledkům voleb. Ptám se, kdo jiný než poslanci, kteří schvalují zákony, by je měl taky dodržovat? Normální lidi už mají plné zuby manipulace, tedy různých lží, fake news a hoaxů v e-mailech, které některé strany a zájmové skupiny šíří“.

Ondráček se k tomu, co udělal, nevyjádřil ani neuvedl žádný důvod, proč chce uplatnit imunitu. Prý se k tomu vyjádří až v závěrečné řeči u soudu, což bude kvůli imunitě a přerušení řízení za mnoho let. „Slušné by podle mě bylo si to obhájit nebo se za to omluvit, chybu přece může udělat každý. Kéž by aspoň taková základní slušnost byla v naší parlamentní kultuře standard...”

Historik Petr Blažek se pro změnu podivoval nad zmíněným Markem Bendou. „Nerozumím postoji Marka Bendy (hlasování zástupců ANO, KSČM a SPD mne nepřekvapilo). Před deseti lety byly přece zveřejněny registry svazků StB na webových stránkách státem zřízeného Archivu bezpečnostních složek, ze kterých je jasné, že Michal Horáček nikdy nebyl veden StB v žádné kategorii tajných spolupracovníků. Pokud někdejší příslušník SNB Zdeněk Ondráček naopak o Michalu Horáčkovi prohlásil, že spolupracoval s komunistickou tajnou službou a přitom nepředložil žádné důkazy, pak je možné se domnívat, že jednoznačně lhal s evidentním cílem ho poškodit při prezidentských volbách. Je na soudu, aby posoudil, zda by měl za tento dehonestující výrok nést následky,” napsal na svém profilu.

Zpráva IDnes o hlasování ZDE:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

7:32 StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

Může za vyřazení Nory Fridrichové ze StarDance špatný výkon, nebo spiknutí fanoušků Ortelu? Moderáto…