Šlohnul 150 kusů másla, aby je výhodně prodal. Zní hlasy o roli Bruselu v drahotě, která štve nás všechny

13.09.2017 8:35

Bývalý europoslanec, velký kritik Evropské unie a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach se vyjádřil k události, která se stala v mosteckém supermarketu. Zde totiž muž o víkendu ukradl 150 kusů másla, jež chtěl následně výhodně prodat. O případu psal server iDnes.cz. Cena másla totiž stoupá, leckde stojí čtvrt kilogramu více než padesát korun.

Šlohnul 150 kusů másla, aby je výhodně prodal. Zní hlasy o roli Bruselu v drahotě, která štve nás všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Mach, předseda Svobodných

„Tak už i zloději mají máslo v obchodě za lukrativní komoditu,“ popsal Mach. „To aby obchodníci máslo očipovali a dali do speciálních regálů vedle alkoholu, když je kilo másla dražší než litr alkoholu,“ dodal s úsměvem.

O krádeži másla se dočtete ZDE.

„Když jsme do EU vstupovali, psal jsem o másle poprvé – když nám EU nařídila kvótu na počet krav. Pak podruhé, když EU zahájila intervenční nákupy másla a platila za jeho zamražování. Pak jsem psal o pomazánkovém máslu (a taky o tom, že nejvíc másla na hlavě má Babiš). Naposledy v souvislosti s drahým máslem jsem psal o dotacích EU na nevýrobu mléka. Zajímalo by mě, co v Bruselu na téma máslo vymyslí příště,“ podotkl Mach.

Anketa

Podporujete Babišovu myšlenku, aby do Česka přišlo na práci víc Ukrajinců?

19%
81%
hlasovalo: 5855 lidí

Drahé máslo v souvislosti s Bruselem zmínila také ekonomka Hana Lipovská, a to v minulých dnech v komentáři MF Dnes. „I kvůli špatné bruselské politice rostou ceny másla,“ míní Lipovská s tím, že drahá potravina signalizuje ještě jednu nepříjemnou věc – blížící se ekonomickou krizi.

Lipovská vzpomíná, že obdobná situace s cenami másla tu již byla v roce 2007, tehdy se však růst zastavil na 37 korunách. Letos průměrné ceny poprvé v historii překročily 50 korun za kostku. 

„Cena zboží na volném neregulovaném trhu je určena poptávkou a nabídkou. Čím více zboží poptáváme a čím méně je ho na trhu, tím dražší bude. Základní poučka z učebnic ekonomie platí i v případě másla. Poptávka po něm v posledních letech prudce roste,“ píše Lipovská a poukazuje na pseudovědecké zprávy, jež způsobily obrat ve spotřebitelských zvyklostech Evropanů. Dnešní marketingově vědecké pamflety totiž podle ní zdůrazňují jeho blahodárný vliv. 

„Důležitější než strana poptávky je však v případě másla strana nabídky. A ta je více než 30 let omezovaná a zkreslovaná politikou EU. V orwellovském roce 1984 byly poprvé zavedeny kvóty na mléko. Jejich nastavení nebylo příliš sofistikované: každý stát směl vyrobit nejvýše o procento více mléka než v roce 1981,“ popisuje Lipovská s tím, že kvóty byly odstraněny až v roce 2015. 

„Zároveň s ukončením kvót farmáře postihla odvetná opatření Ruska. To reagovalo na unijní sankce zákazem dovozu mléčných výrobků. Ruský trh byl pro unijní producenty mléka klíčový. Uvolnění kvót v roce 2015 obdobně jako ztráta Ruska vedly krátkodobě k mlékárenské nadprodukci a takzvané mléčné krizi v letech 2015–2016. Ceny mléka klesly téměř o čtvrtinu. Farmáři, kterým se při neregulovaných cenách nevyplatilo vyrábět, opustili trh. Opět se jedná o zcela přirozený ekonomický jev: když jsou ceny příliš nízké, zůstanou na trhu pouze hráči, kteří umějí vyrábět dostatečně levně a dovedou uspokojit celou poptávku,“ popsala Lipovská. 

Závěrem dodala, že v případě českých obchodů k vyprázdnění regálů vede také snaha o vánoční předzásobení. Ceny másla podle ní sice brzy klesnou, signalizují však blížící se ekonomickou krizi. „Levnějšímu máslu v dobách hospodářské krize budou předcházet Vánoce s cukrovím dražším než obvykle. Bez nesmyslné protizemědělské a sankční politiky Bruselu bychom tohoto zbytečného zdražení mohli být ušetřeni,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

4:43 EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

V EU bude od roku 2020 možné vyvlastňovat e-shopy. Bez náhrady a soudního přezkumu. Umožní to nové n…