Slonková: Zařízne Babiše naštvaný Macron? Na premiéra prý kvůli Agrofertu začala tlačit i Merkelová

16.05.2019 12:17

Je český premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů? Definitivní rozhodnutí Bruselu, že tomu tak je a Agrofert z Babišova svěřenského fondu by měl být odstřižen od evropských dotací, stále nepadlo. A v zákulisí se tak prý odehrává bitva, v níž se Babiš přetlačuje i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzskou hlavou státu Emmanuelem Macronem. Píše o tom reportérka Sabina Slonková na serveru Neovlivní.cz.

Slonková: Zařízne Babiše naštvaný Macron? Na premiéra prý kvůli Agrofertu začala tlačit i Merkelová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Verdikt, zda je Babiš ve střetu zájmů, či nikoliv, by se měla veřejnost dozvědět až po volbách do Evropského parlamentu. Evropská komise podle serveru Forum24.cz sice potvrdila, že audit byl ukončen, ale Komise nyní jeho výsledky zanalyzuje a poté pošle českým úřadům. Podle senátora Lukáše Wagenknechta jde o jasné politikum.

Anketa

Půjdete k volbám do Evropského parlamentu? (anketa od 16.5.2019)

89%
hlasovalo: 10856 lidí

Původní text ZDE

Důvod? Podle serveru Neovlivní.cz je unijní audit střetu zájmů českého premiéra obchodním artiklem. Prostřednictvím něj totiž na sebe tlačí Emmanuel Macron a Angela Merkelová. „Graduje především spor mezi Macronem a Babišem. Český premiér si s francouzským prezidentem začal poměřovat svaly, a to je poslední věc, kterou by Macron připustil,“ zmínil dlouholetý zdroj z Bruselu. 

Na možný Babišův střet zájmů loni upozornila nevládní organizace Transparency International. Premiér podle jejího právního názoru i po vložení své firmy Agrofert do svěřenského fondu může holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Babiš, jehož hnutí ANO je favoritem nadcházejících evropských voleb, jakákoli pochybení opakovaně odmítá a připomínky věci v českých i zahraničních médiích označuje za štvavou politickou kampaň.

Na základě popudu TI začala Evropská komise situaci prověřovat. Její právní služba už loni na podzim došla k závěru, že Babiš ve střetu zájmů je, neboť může Agrofert i nadále ovlivňovat a jako předseda vlády má zároveň vliv i na jednání o rozpočtu i dotacích.

Oettinger v dopise českému europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL) počátkem května uvedl, že otázka možného střetu zájmů českého premiéra je pro Evropskou komisi absolutní prioritou kvůli ochraně evropského rozpočtu. Zopakoval, že služby Komise nyní pečlivě vyhodnocují výsledky několika rozsáhlých auditů, které na počátku roku v ČR prověřovaly české řídící a kontrolní systémy správy unijních peněz a jejich využívání v konkrétních případech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …