Slonková a Kubík přišli s kamerou do baráčku důchodkyně o holi: Vy jste falšovala účetnictví na pokyn Agrofertu?

6. 4. 2017 9:42

Investigativní reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík se snažili ve svém dalším díle pořadu Zvláštní vyšetřování na serveru Seznam Zprávy vypátrat zákulisí obchodu podnikatele Milana Sládečka a vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Slonková a Kubík přišli s kamerou do baráčku důchodkyně o holi: Vy jste falšovala účetnictví na pokyn Agrofertu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Sládeček totiž loni v prosinci spáchal sebevraždu kvůli dluhům. Server uvádí, že jeho problémy odstartoval právě obchod s Andrejem Babišem, jemuž v roce 2010 prodal svou firmu na zpracování masa. Po roce však přišli Babišovi právníci a uváděli, že je Sládeček ošidil. Hlavní hodnotou firmy U Rytířů totiž byl kontrakt na dodávku masa do řetězce Tesco. Když však prý společnost převzal Agrofert, maskovaný za kyperskou společnost, Tesco už maso od Rytířů nechtělo. Došlo tak k propadu ceny firmy a Sládeček měl vracet třicet milionů.

„Co jste zase vyzkoumali? Vy permanentně lžete o mně,“ řekl k tomu Andrej Babiš. 

Celý pořad najdete ZDE.

„Když jsem šla vynášet koše, tak paní účetní tam byla s panem Musilem z Agrofertu a slyšela jsem, jak pan Musil paní účetní říká, aby mluvila tak, jak oni jí řeknou, a že jí to účetnictví takhle říkal pan Sládeček,“ vypověděla v pořadu žena, příjmením Vetešníková, jež měla celý rozhovor zaslechnout. „Vypovídala jsem u právníka pana Sládečka. Přišlo mně, že se domlouvají proti němu,“ uvedla. „Na toto téma jsem s paní Zemanovou mluvil,“ přiznal pak Kubíkovi Musil, že skutečně hovořil s účetní o tom, aby vypovídala o falšování účetnictví, jež po ní měl chtít Sládeček.

Anketa

Doporučujete L. Zaorálkovi, aby v reakci na chemický masakr stáhl z Damašku velvyslankyni Evu Filipi?

4%
96%
hlasovalo: 7291 lidí

Slonková s Kubíkem se pak vypravili za účetní Miluší Zemanovou, která opravdu v minulosti na policii – alespoň podle serveru – uvedla, že upravovala účetnictví na pokyn Sládečka. Stará žena bydlící na vesnici, chodící po mrtvici o holi, se nejprve nechtěla k ničemu vyjadřovat, nakonec je však pozvala k sobě domů.

„Tam se asi nic nefalšovalo. Vždy jsem s panem Sládečkem vycházela dobře,“ uvedla. Následně se distancovala od toho, že by ji někdo nutil k falšování účetnictví. „Mě nikdo k ničemu nenutil,“ řekla. „Paní Vetešníková byla uklízečka,“ popřela zároveň také její svědectví. „Pan Musil po mně nechtěl, abych řekla, že to účetnictví bylo upravované,“ dodala. „To svědectví na policii vysvětlovat nechci. Myslím, že je to vše uzavřené,“ podotkla ještě Zemanová. „Že se něco upravovalo, to se upravuje. Ale ne že se falšovalo. O té úpravě účetnictví jsem svědčila. Že se může nadnést stav zásob... Ale, že by to bylo o třicet milionů, to ne,“ dodala s tím, že se udělalo třeba 200, 300 tisíc v zásobách. K tomu, že by ji někdo nutil k výpovědi na policii, se nechtěla vyjadřovat. 

Rozhodně si však nemyslí, že by Sládeček nového majitele „podfouknoul“. „Nikdy si nepřevzal účetnictví,“ sdělila k novému majiteli Zemanová. 

Slonková s Kubíkem pak spekulují. „Vypadá to, že na paní zatlačili, ať svědčí, a trochu zveličili její svědectví,“ řekl Kubík. „Paní je v tomhle případě oběť. Opravdu se zarazila, když mluvila o tom, že šla k notáři mluvit o falšování účetnictví,“ domnívá se Slonková. „Nebyla to taková cifra,“ řekla k 18 milionům Slonková. „Je možné, že si to celé vymyslela ta paní, že by ukradla 18 milionů?“ zeptala se pak Slonková Kubíka. „Ne,“ reaguje Kubík s tím, že Zemanová to navíc celé bere z pohledu účtaře, že byli amatéři, že si nic nezkontrolovali a zaplatili 40 milionů. „A Babiš rozhodně amatér není,“ dodala Slonková. „A to, že ta firma ztratila hodnotu, to dá rozum, když přišla o kšefty s Tescem, tak to dá rozum. Ale je otázka, jestli z toho mohli vinit Sládečka,“ uzavřel Kubík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…