Slováci vznik ČSR oslavovali jen málo. Pro ně to není státní svátek

29. 10. 2011 17:46

Mnohem méně Slováků si jako minulé roky připomnělo výročí vzniku Československa než zde, v České republice. Pouze několik desítek politiků a lidí si výročí připomnělo v centru Bratislavy.

Slováci vznik ČSR oslavovali jen málo. Pro ně to není státní svátek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko
reklama
"Kdyby nebyl vznikl tento stát, (slovenský) národ by se vytratil," připomněl předseda bratislavského samosprávného kraje Pavol Frešo při pokládání věnců a květin na památku založení Československa 28. října.

Kromě něj se na slavnostní události objevil i ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda nebo ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská. Kromě nich i několik poslanců nebo regionálních politiků, celková účast ale byla mnohem slabší než v České republice.

Související: Začněme u sebe, burcoval Klaus v projevu celý národ

Shromáždění se konalo u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, prvního československého prezidenta, kde se zpívala i původní hymna. Někteří řečníci také požadovali, aby se 28. říjen stal státním svátkem výměnou za zrušení svátku přijetí slovenské ústavy, kterou schválili 1. září 1992.

Výročí zaznamenal ale i slovenský tisk. "Češi si 28. říjen nechali jako státní svátek, u nás je jen památným dnem. Volat po jeho 'povýšení' je v zemi, kde je volných 15 dní do roku, asi nesmysl. Stále má však smysl připomínat si, že v ten den v roce 1918 vznikla svobodná a demokratická republika, v které se zaostalé Slovensko začalo měnit v moderní zemi," napsal deník Sme.

Čtěte více:

Kompletní projev prezidenta Václava Klause ČTĚTE ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …