Slovensko si připomíná výročí bitvy na Dukle

06.10.2019 6:15

Slovensko si dnes připomíná 75. výročí Karpatsko-dukelské operace, což byla protiněmecká vojenská akce za druhé světové války. Významně se na ní podílela i československá jednotka pod velením generála Ludvíka Svobody.

Slovensko si připomíná výročí bitvy na Dukle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko
reklama

Součástí programu vzpomínkových akcí za účasti vrcholných slovenských politiků, českého ministra obrany Lubomíra Metnara, zástupců Československé obce legionářské a válečných veteránů bude kladení věnců na třech místech na východním Slovensku. Jedním z nich je památník bitvy o Dukelský průsmyk na slovensko-polském pomezí, dalšími pak socha generála Svobody a památník sovětské armády ve Svidníku.

Karpatsko-dukelská operace měla podpořit Slovenské národní povstání (SNP). Toto ozbrojené protifašistické vystoupení Slováků vypuklo v srpnu roku 1944 a později bylo potlačeno. Slovensko se za druhé větové války dostalo pod silný vliv nacistického Německa.

V dukelské operaci bojovalo na sovětské straně přes 100.000 vojáků a také 1. československý armádní sbor pod velením Svobody proti asi stotisícové německé armádě. Akce trvala dva měsíce a vojska dobyla první postavení německé armády na československém území 6. října 1944. V současnosti je tento den na Slovensku památným Dnem obětí Dukly. Před pěti lety tehdejší slovenský ministr obrany Martin Glváč ocenil Svobodu in memoriam pamětní medailí.

Během vojenské operace padlo u Dukly kolem 20.000 vojáků Rudé armády. Ztráty československé jednotky, která měla v té době 16.000 vojáků, dosahovaly zhruba 2000 mužů, další tisíce utrpěly zranění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

21:21 K lopatě můžeme, ale... Herec David Matásek varoval veřejnost

Vláda od pondělí 23. listopadu umožnila divadlům nebo kinům opět pořádat představení, háček je však …