Slovenský premiér Fico přijede na oficiální návštěvu Česka

19.04.2012 16:35

Staronový slovenský premiér Robert Fico v pátek navštíví Prahu, už po svém nástupu avizoval, že chce na první zahraniční návštěvu po sestavení vlády právě do Česka. Fico se setká s premiérem Petrem Nečasem (ODS), prezidentem Václavem Klausem a také s šéfem opoziční ČSSD Bohuslavem Sobotkou, s nímž ho pojí sociálnědemokratický stranický směr. Informuje ČTK.

Slovenský premiér Fico přijede na oficiální návštěvu Česka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Fico

Ficova sociální demokracie drtivě zvítězila v předčasných volbách poté, co se provalily korupční skandály politiků propojených s firmami, známé pod názvem Gorila. Kabinet pravého středu Ivety Radičové se rozpadl loni na podzim, když se neshodl ohledně rozšíření pravomocí záchranného fondu eurozóny.

Také Českem otřásají nejrůznější korupční skandály a jedna vládní krize za druhou, nicméně různá zemětřesení Nečasův pravicový kabinet dosud ustál, i když v současnosti jeho strana zahájila jednání o vypovězení smlouvy s Věcmi veřejnými, od nichž se odtrhla vicepremiérka Karolína Peake.

Návštěva Česka po vítězných volbách je pro Fica už tradicí

Slovensko má čerstvě jednobarevnou vládu sociálních demokratů (Směr-SD). Fico se stal premiérem už podruhé, také v roce 2006 byl na první zahraniční cestě v Česku.

Politici obou zemí dlouhodobě uvádějí, že vztahy obou zemí, které dříve spojoval společný život v podobě už zaniklého Československa, jsou nadstandardní. Fico doufá, že bude mít s českým předsedou vlády nadále přátelské vztahy, i když je Nečasova ODS orientovaná doprava.

Nečas potvrdil, že vlády obou zemí spolu vždy dobře spolupracovaly. "Slovensko nadále představuje klíčového spojence a partnera, skutečně bratrskou zemi pro Českou republiku," uvedl nedávno Nečas.

Čeští politici s Ficem mohli hovořit o evropských otázkách, ekonomické a finanční krizi, Slovensko na rozdíl od Česka platí eurem. Premiéři by také mohli probrat možnosti spolupráce ve vojenské oblasti v rámci NATO.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura v ráži: Kalousku! Hřibe! Silný slovník. Jde o Koněva

20:37 Okamura v ráži: Kalousku! Hřibe! Silný slovník. Jde o Koněva

Předseda SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu vložil do sporu o poškozený památník Kon…