Slovenský ústavní soud rozhodne o stížnosti ve sporu ÚPN a Babiše

12.10.2017 6:51

Slovenský ústavní soud dnes dopoledne rozhodne o stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN) proti pravomocným verdiktům slovenských soudů, podle nichž šéf českého hnutí ANO Andrej Babiš je neoprávněně uváděn v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako její agent. ÚPN si zejména stěžuje, že soudy porušily jeho právo na soudní ochranu, když ve prospěch Babiše vypovídali bývalí příslušníci StB, aniž byli zbaveni mlčenlivosti.

Slovenský ústavní soud rozhodne o stížnosti ve sporu ÚPN a Babiše
Foto: repro ČT
Popisek: Andrej Babiš ve sněmovně
reklama

Pokud tříčlenný senát ústavního soudu stížnosti vyhoví, měl by zrušit rozhodnutí bratislavského krajského soudu i slovenského nejvyššího soudu, které potvrdily verdikt okresního soudu ve prospěch Babiše. Při opětovném projednání případu by obecné soudy musely postupovat v souladu s rozhodnutím ústavního soudu. V případě zamítnutí stížnosti by ÚPN již neměl právní prostředky, kterými by verdikty slovenských soudů v Babišově případu mohl zvrátit.

Bratislavský rodák Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem nadcházejících voleb do české Poslanecké sněmovny, vědomou spolupráci s StB opakovaně popřel.

ÚPN si dlouhodobě stěžuje, že v podobných sporech na ochranu osobnosti by neměl být žalovanou stranou, protože není právním nástupcem StB. Obecné soudy na Slovensku v minulosti ovšem opakovaně rozhodly, že žalovaným může být právě ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který kromě jiného na Slovensku archivuje dokumenty po StB.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…