Smát se, nebo brečet? Belgičané prý měli jednoho z bruselských teroristů ve vězení, ale propustili ho

23. 3. 2016 21:09

Úterní teroristický útok v srdci EU, k němuž se přihlásil Islámský stát, si vyžádal více než tři desítky mrtvých a přes dvě stovky zraněných. Jednomu atentátníkovi buď selhal vražedný nástroj, nebo si vše na poslední chvíli rozmyslel a snažil se uchovat vlastní život. Turecký prezident Erdogan tvrdí, že třetí terorista byl v Turecku zadržen a vrácen do Belgie. Tam byl ovšem propuštěn na svobodu.

Smát se, nebo brečet? Belgičané prý měli jednoho z bruselských teroristů ve vězení, ale propustili ho
Foto: Twitter.com
Popisek: Teroristické útoky v Bruselu

„Belgická policie pokračuje ve vyšetřování včerejších útoků v Bruselu. Prokuratura potvrdila, že sebevražedné útoky v Bruselu provedli bratři Khalid a Ibrahim El Bakraouiovi. Ibrahim odpálil svou nálož na letišti Zaventem, Khalid ve stanici metra Maalbeek. Druhým sebevražedným atentátníkem z bruselského letiště je podle listu De Standaard Nadžim Laachraoui. Dosud se soudilo, že z místa činu uprchl. Turecko loni v červnu Ibrahima El Bakraouiho zadrželo a vyhostilo do Belgie, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Belgické úřady ale podle něj radikála navzdory varování pustily na svobodu,“ napsala Česká televize.

Nadžim Laachraoui mohl být právě tím mužem, který sestrojil později odpálené bomby na letišti, ale i v bruselském metru. Mohl být také jedním ze strůjců útoků v Paříži ze závěru loňského roku v Paříži spolu s dopadeným Salahem Abbdeslamem.

Atentátníci nebyli policii zcela neznámí. I tajné služby měly leccos vědět, píší v Izraeli

ČTK k tomu dodává, že Laachraoui odcestoval do Sýrie v únoru 2013, později se do Evropy pod falešným jménem vrátil. Se zmíněným Abdeslamem přicestoval např. do Maďarska. Belgická média navíc dnes dopoledne informovala, že byl Laachraoui zadržen, ale později byla tato zpráva dementována. Atentátník stále uniká.

Útočníci navíc za sebou měli kriminální hříchy, takže nebyli policii neznámí. „Ibrahim byl v říjnu 2010 odsouzen za to, že střílel z kalašnikova na policisty, když se předtím pokusil vykrást směnárnu. Jeho bratr byl o rok později odsouzen na pět let za krádeže aut a za držení zbraní. Byly to známé kriminální živly, policie o nich věděla a intenzivně po nich pátrala,“ doplnil zpravodaj ČT Petr Zavadil.

Na správnou stopu po atentátnících podle všeho přivedl policisty taxikář, který vezl na bruselské letiště tři podezřelé muže i s velkým množstvím zavazadel. Taxikáři však nedovolili, aby na zavazadla byť jen sáhl, a to mu přišlo podezřelé. Proto se později obrátil na policii. Když podle zveřejněných fotografií útočníky poznal, předal vyšetřovatelům adresu bytu, kde muže vyzvedl. Policie v bytě našla chemikálie, výbušniny i vlajku Islámského státu. V bytě byl nalezen také počítač s poslední vůlí atentátníka Ibrahima El Bakraouiho. Tomu se zdálo, že už brzy bude dopaden, stahuje se kolem něj policejní síť a on už nemá proč žít. Raději se proto zabije při sebevražedném útoku.

„Podle izraelského listu Haarec měly belgické i další evropské tajné služby informace o chystaném atentátu v Bruselu. Věděly prý „s velkou jistotou“ i to, že cílem by se měly stát letiště a metro. Naplánovány byly útoky v centrále Islámského státu ve východosyrském městě Rakká, píše Haarec. Zatčení Salaha Abdeslama spáchání atentátů údajně urychlilo, neboť se radikálové obávali prozrazení,“ doplnila ČTK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

17:53 Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

KOMENTÁŘ Rada pro rozhlasové a televizí vysílání si za přibližně půl milionu objednala analýzu, aby …