Sme: Sliby české vlády zpochybňuje jmenování Babiše ministrem

19.02.2014 11:21

Sliby nové české vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ohledně lepšího vymáhání dodržování zákonů či očisty politiky podle slovenského listu Sme zpochybňuje skutečnost, že tato vláda už svým vznikem pravděpodobně porušuje zákon a přináší nevídaný konflikt zájmů. Obojí se týká Andreje Babiše, ministra financí bez negativního lustračního osvědčení a člověka s velmi silnými podnikatelskými zájmy, napsal dnes deník.

Sme: Sliby české vlády zpochybňuje jmenování Babiše ministrem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš vystřídal ve funkci ministra financí Jana Fischera
reklama

„Zákon byl porušen už jeho (Babišovým) jmenováním. Na věci nic nezmění ani budoucí rozhodnutí slovenského soudu ohledně Babišovy spolupráce s StB," tvrdí list. Babiš a jeho okolí se sice podle Sme hájí tím, že zákon o nutnosti lustračního osvědčení pro ministra nehovoří jasně, nepočkali ovšem, aby o správném výkladu rozhodl například Ústavní soud. „Bez toho znamená Babišovo jmenování jen tolik, že zákony pro něj neplatí," míní list.

Babiš se u bratislavského soudu domáhá verdiktu, že byl v archivních svazcích komunistické tajné policie StB veden jako agent neoprávněně. Na posledním stání dva předvolaní svědkové vypovídali ve prospěch miliardáře slovenského původu. Líčení má pokračovat na jaře.

Sme soudí, že nový český kabinet také slibuje množství opatření, která zvýší státní výdaje, aniž předložil efektivní řešení ke zvýšení příjmů státu. „Chce se inspirovat Slovenskem a slibuje například účtenkovou loterii. Právě slovenský příklad ovšem ukazuje, že ta není žádným řešením," míní deník. Analýza vlivu účtenkové loterie na potírání daňových úniků nebyla dosud na Slovensku zveřejněna, podle Sme se ovšem zdá, že loterie pomohla k vyššímu výběru daně z přidané hodnoty jen minimálně. Pokud tedy česká vláda nakonec nezvýší daně, nebude mít podle deníku hned tak více peněz například na nové silnice, o nichž Sobotka v souvislosti s potřebou zlepšení silničního propojení mezi ČR a Slovenskem hovořil při nedávné návštěvě Bratislavy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

7:52 Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „EU, která nám striktně předepisovala, že rum se nesmí jmenovat rum…