Šmejdi. Ministr Havlíček a lidovec Výborný rozebrali operátory, podomní prodejce i špinavé energie

5. 5. 2019 12:41

Kamery zachytily souboj nových tváří. Hosty nedělní Partie TV Prima byli nový ministr průmyslu za hnutí ANO Karel Havlíček a nový předseda lidovců Marek Výborný. Ministr sliboval, že bude opravdu tvrdý vůči operátorům a bude na ně tlačit tak dlouho, dokud nezlevní. Výborný Havlíčkovi připomněl, že vláda měla začít tlačit na pilu mnohem dřív. Podle Výborného je třeba chránit i seniory, ze kterých si „energetičtí šmejdi“ udělali lovnou zvěř.

Šmejdi. Ministr Havlíček a lidovec Výborný rozebrali operátory, podomní prodejce i špinavé energie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček

Ministr Havlíček sliboval, že si bere za své zlevnit data pro české občany, stejně tak bere vážně otázku digitalizace a další témata. To, jak se operátoři k cenám dat stavějí, podle Havlíčka není v pořádku. „V tuto chvíli se jedná na úrovni těch tří hlavních operátorů, s virtuálními operátory a se zahraničními subjekty,“ podotkl ministr s tím, že asociace operátorů se v posledních dnech chovala až příliš arogantně. „Ale všichni si musí uvědomit, že my budeme tvrdě stát za svým a nepřestaneme, dokud se ta data skutečně nezlevní,“ přislíbil Havlíček.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Výborný se do vlády hned pustil. „Když se podíváte na to, že třeba ve Finsku jsou ta data čtyřicetkrát levnější než u nás, tak ta propast je obrovská,“ upozornil Výborný s tím, že česká vláda má dělat mnohem víc pro to, aby se data zlevnila. Vláda a regulátor mají podle lidovce jednat tvrdě.

„Dneska se operátoři zajímají o studenty, o babičky a další klienty až v okamžiku, kdy chce od nich ten spotřebitel odejít. To je špatně. Operátoři se přece mají starat o klienty průběžně. To prostředí tady bylo nastaveno tak, že bylo přívětivé pro operátory a nepřívětivé vůči klientům,“ zlobil se Výborný.

„To je tak komplexní problém, že se o tom jedná na nejvyšší úrovni. My v tom samozřejmě sehráváme důležitou roli, ale teď se tím zabývá premiér,“ pravil Havlíček na adresu Andreje Babiše (ANO). Chystají se podmínky pro to, aby lidé mohli rychle přejít od jednoho operátora ke druhému a aby měli možnost vyvázat se ze sankcí. „Je to priorita celé vlády, proto to ten premiér v tuto chvíli koordinuje,“ doplnil Havlíček.

Předseda vlády Andrej Babiš dokonce prohlásil, že mezi stávajícími mobilními operátory existuje v podstatě kartel. Havlíček by prý tak přísný nebyl, Věří, že operátoři se o cenách přímo nedomlouvají, ale jen své ceny přizpůsobují konkurenci, aby vydělali co nejvíc.

Jednu věc by ale Havlíček přičetl k dobru, že naši operátoři investovali do modernizace mobilních sítí. „Je za tím třeba vidět i tu kvalitu technologie, která zde je,“ podotkl Havlíček.

Výborný ocenil, že se tyto změny konečně chystají, ale podle jeho názoru to nemění nic na tom, že Česko potřebuje čtvrtého operátora, který bude tlačit na tři staré hráče a donutí je snížit ceny. „Když v Rumunsku přišel čtvrtý operátor, tak ty ceny klesly o 80 procent, tak já nevím, proč by to v Česku mělo být jinak,“ uzavřel toto téma Výborný.

Pánové věnovali pozornost také „šmejdům“, kteří nekalým způsobem tlačí na občany, aby přešli od jednoho dodavatele energií ke druhému. „Tam byly naprosté šílenosti, ty už tam teď nebudou. Tam byla třeba spící plná moc, což ti šmejdi využívali třeba k tomu, že získali plnou moc od klienta na vyřízení levnější energie, ale oni si to založili do šuplíku a za čtyři roky ji využijí úplně na něco jiného,“ rozčiloval se Havlíček. Tato praxe prý skončí.

„My prostě nemžeme dopustit to, aby se naši senioři stávali lovnou zvěří,“ ozval se v tu chvíli Výborný.

Pánové se shodli na tom, že je třeba lidem dnes a denně opakovat, že musí být opatrnější a znovu a znovu na konkrétních příkladech ukazovat, jak lze šmejdy poznat a vyhnout se jim.

Stranou pozornosti hostů nezůstala ani dostavba bloků jaderných elektráren v Česku. Evropský parlament hodlá jadernou energetiku označovat za tzv. špinavý zdroj energie, ale Havlíček s Výborným trvali na tom, že nový jaderný blok potřebujeme, byť nejen ten. „Vláda nemá jinou možnost, než připravit dostavbu jaderných bloků. To není otázka ideologická, ale geografická,“ zdůraznil Havlíček s tím, že solární panely nás stojí asi 25 miliard korun ročně, ale do sítě dodávají tyto elektrárny jen asi tři procenta energie. Toto musíme mít na mysli.

Výborný doplnil, že bez jádra se do budoucna zkrátka neobejdeme, i když pracujeme s energetickým mixem, protože nám jednoho dne dojde uhlí, slunce u nás také nesvítí tolik, nemáme dost prudkých řek a ani vítr u nás nefouká tak jako u některých našich sousedů. Obnovitelné zdroje teď využívat můžeme, ale bez jádra se úplně neobejdeme.

Havlíček konstatoval, že musíme najít také úložiště pro jaderný odpad, Tento problém musí být pečlivě vykomunikován a ani podle Výborného, ani podle Havlíčka nelze jaderné úložiště v té či oné obci prosazovat silou. Teoreticky je i možné, že jaderné úložiště vznikne mimo území ČR, o čemž uvažoval i Andrej Babiš. Háček je v tom, že legislativně to dnes možné není.

„To co řekl pan premiér, to je přesná ukázka toho, jak se to dělat nemá, protože starostové dotčených obcí se toho teď chytnou. Ale ono to teď legislativně možné není,“ zdůraznil předseda lidovců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …