Šmírujeme vás všechny, vše zjistíme? Nastal odpor proti novému zákonu od Stropnického

16.01.2017 7:02

Zákon o vojenském zpravodajství rozděluje ČSSD a ANO. Šéf bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) i poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) chtějí, aby rezort obrany Martina Stropnického (ANO) do zákona zabudoval garance, že zpravodajci nebudou moci bezdůvodně sledovat soukromí občanů. Uvedl to deník Právo.

Šmírujeme vás všechny, vše zjistíme? Nastal odpor proti novému zákonu od Stropnického
Foto: archiv J. Tejc
Popisek: Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD)
reklama

Nový zákon má pomoci vojenským špionům v boji proti hackerům. Podle Váni však objektivně hrozí zásah do soukromí. „Nezpochybňujeme jasnou potřebu kybernetické obrany, ale chceme záruku v zákoně, že to nebude zneužito proti občanům,“ uvedl s tím, že lidé zkrátka nechápou, proč by zpravodajci měli mít úplný přístup na internet, má-li zákon sloužit k obraně proti útokům zvenku. 

„Abych to podpořil, musím získat jistotu, že zpravodajské služby nebudou preventivně získávat informace o všech lidech, aniž by byli podezřelí,“ podotkl Tejc. Boj proti terorismu se podle něj nesmí stát záminkou pro shromažďování údajů o všech a o všem. 

Ministr obrany Martin Stropnický však výhrady vnímá jako zdržování. Kritika pak překvapuje i šéfa vojenských zpravodajců Jana Berouna. „Tato vláda dala nejprve vojenskému zpravodajství za úkol kybernetickou obranu a pak novelu jednomyslně podpořila. Podobná kritika mě překvapuje,“ uvedl. Kritikou však nešetří ani provozovatelé internetu. Obávají se totiž nebezpečí útoků či poukazují na nespecifikaci pravomocí zpravodajců. 

Zákon v současné podobě pak podporují kromě hnutí ANO i lidovci a ODS. Politici TOP 09 se naopak domnívají, že zákon není dostatečně připraven.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…