Smlouva mezi VZP a Protonovým centrem je prý v dohledu

15. 7. 2015 20:15

V řádech týdnů nebo měsíců by mohla být završena jednání mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a pražským protonovým centrem o řádné smlouvě. Senátorům ze zdravotnického a sociálního výboru to dnes řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Protonová terapie by se taky měla dostat do seznamu výkonů VZP. Ředitelka centra Iva Taťounová uvedla, že věří v brzké uzavření smlouvy, a doplnila, že zaměstnanecké pojišťovny s centrem uzavřely spolupráci od počátku tohoto roku.

Smlouva mezi VZP a Protonovým centrem je prý v dohledu
Foto: proton therapy center
Popisek: Proton Therapy Center

Pojišťovna se přela se soukromým protonovým centrem kvůli předběžné smlouvě, kterou uzavřel s investorem před devíti lety nucený správce VZP Antonín Pečenka. Podle kontraktu se mělo v zařízení léčit kolem 1600 pacientů za miliardu korun, a to 15 let. VZP smlouvu označila za neplatnou.

Němeček pochválil ředitele pojišťovny Zdeňka Kabátka a správní radu za to, že podle něho dokázali čelit tlaku protonového centra. Bylo to podle ministra za hranou toho, kdy jsou pacienti využíváni jako rukojmí s cílem "vydojit" peníze z veřejného zdravotního pojištění.

"Vypadá to, že dostali trochu rozum a je šance, aby byl brzy konsenzus na výši úhrady," řekl Němeček. Původně předpokládané počty pacientů byly prý nereálné, půjde o desítky pacientů ročně. Potrvá podmínka, aby indikace k protonové terapii dávala onkologická centra, dodal ministr.

"Již od počátku roku máme uzavřeny smlouvy o úhradě protonové léčby se všemi zaměstnaneckými pojišťovnami a tak věříme, že brzy uzavřeme řádnou smlouvu i s VZP. Protonová léčba je u některých diagnóz k pacientovi šetrnější, a proto jsme největší české pojišťovně nabídli výhodné cenové podmínky, aby pacientům byla tato léčba indikována včas a bez zbytečné administrativy," sdělila Taťounová.

Ve sporu mezi Proton Therapy Centrem, které vzniklo nákladem 3,5 miliardy korun v areálu Nemocnice Na Bulovce, a VZP padlo několik trestních oznámení a žalob, a to z obou stran. Pečenka čelí obžalobě pro podezření z pokusu o zneužití pravomoci veřejného činitele, jeho případ začne příští týden projednávat soud.

VZP jako jediná ze sedmi zdravotních pojišťoven řádnou smlouvu s pražským protonovým centrem nemá. I bez ní nicméně hradí ozařování protony každému svému pojištěnci s doporučením komplexního onkologického centra. Někteří z nich se léčí v Mnichově, kde je to údajně levnější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

10:06 „Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

Nejen křest knihy, ale i podpora toho, o čem píše. Toho se dočkal sociolog Petr Hampl od zpěváka a p…