Smoljak chce v Senátu bránit veřejnoprávní média. Třeba automatickým navyšováním koncesionářských poplatků

22. 4. 2019 15:36

Senátorem za Prahu 9 se stal scenárista a pražský zastupitel David Smoljak. Na vlnách Českého rozhlasu divákům vysvětloval, k čemu všemu je horní komora Parlamentu dobrá. Prezident Miloš Zeman by ji sice rád zrušil, ale v Česku má své místo. Slovy Davida Smoljaka brání změnám Ústavy a přijetí takových zákonů, které se příčí zdravému rozumu. Zdravému rozumu se podle něj příčí např. pokus porušit smlouvy podepsané s církvemi a zdanit církevní restituce.

Smoljak chce v Senátu bránit veřejnoprávní média. Třeba automatickým navyšováním koncesionářských poplatků
Foto: Repro ČRo Plus - Youtube kanál
Popisek: David Smoljak
reklama

Senát je podle nového člena horní komory Parlamentu ČR především pojistkou.

„Teď to všichni vidí na vlastní oči. Ona ta pojistka, která v těch klidnějších časech pomalu není ani vidět, což je ostatně pro dobrou pojistku typické, že si ani neuvědomujeme, že ji máme, tak v těch turbulentních časech, kdy si ve Sněmovně prosazuje vůli jedno hnutí, tak si najednou uvědomujeme, jak je důležité, že Senát máme, protože ten skutečně neumožňuje tomu suverénovi  těch voleb, aby dělal radikální změny v české Ústavě. Vlastně mu nedovoluje žádné změny v Ústavě, ani ve volebních zákonech, a to je důležité,“ zdůraznil host.

„On nejenže je tou pojistkou, ale je schopen vracet Sněmovně i zákony, které nejsou promyšlené, dotažené, nebo které opět projevují nějakou vůli té momentální politické moci, která se příčí zdravému rozumu nebo přirozenému pocitu pro spravedlnost,“ pokračoval.

Takovým zákonem je podle Smoljaka např. návrh na dodatečné zdanění majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi, které bylo před lety stvrzeno podpisem vzájemných smluv. Část dnešních poslanců chce do těchto mluv zasáhnout bez souhlasu druhé strany a dojednané majetkové vyrovnání dodatečně zdanit, což podle hosta zásadně oslabuje právní jistoty, na které by měli mít občané právo se spolehnout. „Měnit domluvené smlouvy není ve slušné společnosti normální,“ pravil Smoljak.

Jako senátor chce věnovat čas především obraně veřejnoprávních médií, neboť je považuje za důležitá. Jejich postavení v České republice je dnes lepší než např. v Polsku, v Maďarsku a na Slovensku a Smoljak by byl rád, kdyby to tak zůstalo.

Média veřejné služby jsou tu od toho, aby divákům předkládala z rychle se měnícího světa obraz, který není podbarveny zájmy toho či onoho soukromého majitele. „Je jasné, že papírové noviny už nebudou mít takovou roli jako dřív... ale to neznamená, že by tím role médií veřejné služby byla ztracená. Naopak,“ zdůraznil senátor zvolený za hnutí Starostové a nezávislí.

Rád by Senát více vtáhl do volby členů mediálních rad, byť prý v tuto chvíli nemá žádný geniální plán, jak by to prosadil. Bude o tom jednat s dalšími politiky.

Vedle toho by považoval za správné nastavit nějaké automatické navyšování koncesionářských poplatků o inflaci.

A v neposlední řadě by na školách zavedl mediální výchovu, aby i žáci a studenti věděli, jak důležitou roli média v našem světě hrají. I studenti by měli vědět, jak informace ověřovat. Stejně tak by prý bylo namístě podrobit určité regulaci i šíření informací po internetu.

„Já myslím, že není normální, aby když člověk napíše někomu výhružný dopis, kde vyhrožuje smrtí a byl za to logicky a pochopitelně stíhatelný a trestně odpovědný, tak aby v případě, že tak učinili na internetu dostal jen pokutu sto korun. To prostě není normální. Výhrůžka smrtí je výhrůžka smrtí a to, že je na internetu, ji nijak neumenšuje,“ zdůraznil Smoljak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

15:00 Zneužitý Donutil. Tohle nevěděl a nelíbí se mu to. Kdyby to bylo poprvé...

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na …