Smrt kapitalismu! Yankee, ruce pryč od Venezuely! Mladí komunisté svolali na Václavák demonstraci proti drahotě. Pak se ale objevila americká vlajka a...

26.01.2019 17:10

REPORTÁŽ Komunisté na Václavském náměstí v Praze demonstrovali proti zdražování životních nákladů a vysokým cenám bydlení a energií. S odkazem na dění ve Francii přišli na místo oděni symbolicky do žlutých vest. I přes malou účast vzbudila akce pozornost v řadách jejich odpůrců, kteří na místě upozorňovali na oběti předlistopadového komunistického režimu.

Smrt kapitalismu! Yankee, ruce pryč od Venezuely! Mladí komunisté svolali na Václavák demonstraci proti drahotě. Pak se ale objevila americká vlajka a...
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Nechyběla ani protidemonstrace

Akci společně pořádaly Komunistická strana Čech a Moravy, Spojenectví práce a solidarity, Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska, Levicové kluby žen a Komunistický svaz mládeže (kratší dobu zakázán soudem).

Manifestující skutečně dorazili symbolicky ve žlutých vestách, aby vyjádřili podporu občanskému hnutí Žlutých vest, které ve Francii již delší dobu demonstruje proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi.

V úvodu akce se řečnilo, vystoupila například neúspěšná kandidátka na primátorku Prahy Marta Semelová (KSČM), komunista Milan Krejča a další.

Nešetřilo se kritikou současné podoby kapitalismu, drahého bydlení, které se zejména v Praze stává nedostupným již i pro střední třídu obyvatel, levné práce, pracující chudoby a nesnadné situace mladých lidí plánujících založení rodin. „Smrt kapitalismu. Přestaňte nás ždímat, vaše zisky, naše dřina.“ dalo se vyčíst z cedulí zúčastněných. „Yankee, ruce pryč od Venezuely,“ hlásila další cedule s odkazem na aktuální mezinárodní situaci – USA podpořily opozici v jihoamerické Venezuele, která se již několik let potýká s vleklou ekonomickou krizi, hovoří se o puči a ve Venezuele se demonstruje a situace již ostře rezonuje i v zahraniční politice.

Fotogalerie: - Komunisté proti zdražování

Manifestace se zúčastnila Marta Semelová
Jiří Dolejš
Komunista Milan Krajča si neodpustil srp a kladivo...
Nechyběla ani protidemonstrace
„Přestaňte nás ždímat“
Podepisovala se petice

„Bydlení je právo, ne výsada,“ zaznívalo. „Bydlení je statek, který by neměl být zbožím, pokud tam bydlím,“ uvedl jeden z řečníků. Zazněla i kritika toho, že v Česku zatím neexistuje zákon o sociálním bydlení. nájemné v posledních letech v Praze výrazně vzrostlo, dramaticky rostly ceny realit a zároveň se opatřením ČNB snížila dostupnost hypoték.

Účast na demonstraci nebyla velká (viz fotogalerie). ČTK hovoří o stovce lidí. Na facebookové stránce pak slíbilo účast zhruba jen 85 uživatelů. I tak ale akce vzbudila vášně a nechyběla protidemonstrace odpůrců komunistů a rovněž předsedy vlády Andreje Babiše (pozn.: kabinet současného premiéra Andreje Babiše vládne právě za podpory KSČM).

Odpůrci „rudých“ přišli „pod koně“, jak se v Praze říká, navlečeni do předlistopadových mundúrů pořádkových složek Veřejné bezpečnosti. Nechyběly bílé helmy a pendreky, kterými v listopadu 1989 esenbáci rozháněli studenty volající po změně režimu.

Nechyběl ani „odvážlivec“, který se do spleti rudých praporů, srpů a kladiv, vypravil s americkou vlajkou. „Co jsi si to sem přinesl za ubrousek,“ zaznělo s posměchem z davu sympatizantů komunistické strany. „Běž s tim do....(zásah cenzora), než ti to sebere,“ ozval se další. Americká vlajka ve shluku komunistů tak plnila pomyslnou funkci „rudé“ barvy na býčích zápasech.

Foto: Nechyběla ani „koblihářka“... 

„Přijde nám to absurdní. Komunisté vládnou s Babišem a tady protestují proti zdražování. Přitom jsou ve vládě,“ sdělila reportérovi jedna z antikomunistických demonstrantek, když vyzvídal, proč odpůrci KSČM na místo přišli. Postarší pán pak zjišťoval od okolostojících policistů, jak je možné, že sem komunisté přišli a že mohou dostat prostor pro ventilaci svých názorů.

Odpůrci na místě rovněž rozdávali letáčky upozorňující na oběti minulého režimu a komunismu jako takového.

Foto:... nebo muž s americkou vlajkou 

Zhruba po čtyřiceti minutách pořadatelé akci rozpustili. „Rozejděte se, republiku si rozvracet nenecháme,“ dělali si z nich, s odkazem na dění v listopadu 1989, legraci jejich odpůrci pod sochou sv. Václava, navlečeni do uniforem pořádkových sil Veřejné bezpečnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Zku*vysyne! Putinova děvko! Klaus ml. cílem drsného útoku na Národní třídě

11:04 VIDEO Zku*vysyne! Putinova děvko! Klaus ml. cílem drsného útoku na Národní třídě

Na Národní třídě to jako tradičně žije. A někteří lidé pociťují, jak si jiné skupiny představují svo…