Smrtící zbraně se dají vyrobit z výrobků z drogerie, recept na yperit vám řeknu z hlavy. Bezpečnostní analytik Visingr na ČT demonstroval, jak blízko jsme teroristickému útoku islamistů

02.12.2016 23:20

Europol varoval členské státy EU, že islámští radikálové mění bojovou taktiku. V důsledku porážek na Blízkém východě se teroristé přeorientují na Západ a pokusí se zde podniknout o to více útoků. Evropská policie mluví o únosech, bombách nastražených v autech nebo vydírání. Narůstající hrozby v pátečních událostech, komentářích České televize rozebral analytik Lukáš Visingr.

Smrtící zbraně se dají vyrobit z výrobků z drogerie, recept na yperit vám řeknu z hlavy. Bezpečnostní analytik Visingr na ČT demonstroval, jak blízko jsme teroristickému útoku islamistů
Foto: archív autora
Popisek: terorismus

Europol varuje, že teroristé, kteří se lecčemus přiučili v Iráku a v Sýrii, se teď mohou přesunout do Evropy a začít tu odpalovat auta, vydírat občany a tak podobně. Islámský stát podle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra počítal s tím, že v Iráku a Sýrii může prohrát a připravoval se na to.

„Islámský stát s porážkami počítal a částečně už se přesunul, v tuto chvíli nejvýznamněji do Libye. Tím, jak ztrácí státní moc, tak přechází na alternativní způsob boje. A co jim zaručí největší pozornost – samozřejmě, že teroristické útoky, které zajistí, že Islámský stát bude pořad vidět,“ řekl Visingr.  

Recept na yperit vám tu klidně řeknu z hlavy

S teroristickými útoky v Evropě to prý nebude zas tak složité, protože některé smrtelně nebezpečné zbraně lze vyrobit snadno i s pomocí výrobků z drogerie. „Jednoduchý recept na yperit bych vám tady klidně dokázal říct z hlavy,“ doplnil Visingr. „Ne, to prosím ne,“ ozval se okamžitě moderátor Daniel Takáč.

V boji proti islamistům jsme navíc zaspali důležitou dobu. „I kdybychom teď ty hranice neprodyšně zavřeli, tak teď už je pozdě, protože teď už tady jsou desítky operativců Islámského státu. Já si navíc myslím, že to nejsou jen desítky, ale i stovky, ne-li tisíce. A to tajné služby nedokážou uhlídat,“ varoval host. Pokud se teď opravdu chceme vypořádat s teroristy, můžeme jít cestou Izraele, který vyzbrojil své občany a naučil je aktivně se bránit teroristům.

„Musíme si také uvědomit, že mezi těmi radikály jsou lidé narození v Evropě ve druhé nebo dokonce až třetí generaci,“ připomněl bezpečnostní analytik. K dovršení všeho zlého bychom navíc neměli zapomínat na to, že existuje nejen Islámský stát, ale např. i stále aktivní al-Káida, která se bude chtít znovu zviditelnit.

reklama

autor: mp

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

13:52 Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí se konala tradiční poutní mše, kterou vrcholí Národní svato…