Snaha o korektnost, nebo objednávka? Politické tlaky v televizích sílí

27.09.2013 10:30

Předčasné volby se blíží a televize musí zvažovat, kdo dostane prostor ve vysílání. Za nedodržení vyváženosti hrozí vysoké pokuty. Nečekané změny v seznamu hostů publicistických i zábavních pořadů vyvolávají podle Deníku.cz otázky. Jsou změny ve vysílání výsledkem snahy o korektnost, nebo jde o politickou objednávku?

Snaha o korektnost, nebo objednávka? Politické tlaky v televizích sílí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize
reklama

Kritika, že členové Rady České televize s Českého rozhlasu a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), kterou volí poslanci, mohou podléhat politickým tlakům, je podle online Deníku.cz oprávněná. Místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová Makrlíková v podzimních volbách totiž dokonce kandiduje za ODS.

Člen rady by neměl být straníkem

Moderátor a umělec Jan Kraus svaluje vinu na RRTV. "Je nežádoucí, aby v radě byl kdokoli, kdo je, byl, nebo bude členem politické strany. Měly by to být nestranické osobnosti už právě proto, že je volí politici. Pracují totiž pro své politické zájmy, tlačí na média ve svém zájmu, jejich požadavky a představy jsou absurdní. Média jsou pak ustrašená asi tak jako většina lidí v této zemi," řekl pro Deník.cz.

Proti neobjektivním informacím v zábavních pořadech by ale Rada podle zákona zasahovat neměla. "Hodnotíme objektivitu a vyváženost ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech, nikoli v pořadech zábavních. Pokud některá média, zejména ta veřejnoprávní, nezařazují do vysílání mimo specializovaného předvolebního politiky, případně podporovatele politických stran z řad známých osobností, je to v souladu s chováním zahraničních provozovatelů ve vyspělých demokratických státech," uvedla předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Nutné řešení

O nutnosti řešení televizních rad jsou přesvědčeni i někteří politici, ačkoli nemají jednotný názor na způsob, jakým dojít k nápravě. Zatímco Miroslava Němcová by Radu ČT a Radu ČRo spojila, podle stínového ministra za ČSSD Ivana Krejčího to nemá smysl.

Že mohou být média pod nežádoucím tlakem, dokládají podle Deníku.cz události z ČT. Vše začalo odvoláním moderátorky Daniely Drtinové a pokračovalo výpovědí Pavlíny Kvapilové, která požadovala vysvětlení, proč byla její kolegyně stažena z Událostí, komentářů.

"Předvolební pravidla, která stanovují zásady fungování zpravodajských a publicistických pořadů, jsou zveřejňována nad rámec legislativy a Kodexu ČT. Tato pravidla jsou závazná jak pro dramaturgy, tak pro moderátory i tým, který se na vysílání podílí. Nikdo, krom lidí zodpovědných za přípravu pořadů, tak nemá možnost jejich podobu jakkoli ovlivnit," ujišťuje ale mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

19:49 Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) není vláda schopna řídit zemi v době krize. Němcová hovoří r…