Snaha sesadit Zemana? Ženíšek se jen ztrapnil, setřel na Primě Tejc Pospíšila

28.02.2016 12:09

O snížení hranice trestní odpovědnosti dnes v Partii TV Prima diskutovali bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09), poslanec ČSSD Jeroným Tejc a čestný předseda Soudcovské unie Libor Vávra.

Snaha sesadit Zemana? Ženíšek se jen ztrapnil, setřel na Primě Tejc Pospíšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

„Návrh na snížení hranice odpovědnosti předložím během tří týdnů,“ řekl moderátorce Terezii Kašparovské Tejc. „Jsou dvě možnosti. Já se přikláním k té, že vražda, loupež s následkem smrti či znásilnění by byly trestány již od hranice 13 let stejně jako u mladistvých ve věku 15-17 let,“ uvedl Tejc s tím, že podle něj je tento návrh víc průchozí než celkové snížení odpovědnosti na 14 let.

„Nemám krev v očích, nechci za každou cenu tresty, které by byly tyranizující, ale tresty by měly být především spravedlivé,“ dodal Tejc. 

Pospíšil by byl raději, kdyby byla snížena odpovědnost mladistvých za trestné činy na 14 let. „Máme ale i desetileté či jedenáctileté vrahy,“ poznamenal však Pospíšil s tím, že Ministerstvo spravedlnosti by se mělo zabývat celkovou koncepcí. 

Podle Tejce bude novela obsahovat také zvýšení trestu pro mladistvé z 10 na 15 let. „Musí se vyhodnotit i zákon o odpovědnosti mladistvých, jak funguje v praxi. Jak fungují výchovná zařízení,“ pokračoval poslanec. 

„Myslím si, že snížení hranice trestní odpovědnosti by mohlo pomoci,“ vyjádřil se Vávra. Zároveň však podotkl, že počet mladistvých páchající závažnou trestnou činnost klesá. 

Anonymita? Už ne

„Kvalitu trestního práva změna hranice trestní odpovědnosti ale příliš neovlivní. Ovlivní to spíš výchovu mladistvých,“ sdělil následně Pospíšil a vyjádřil souhlas s Tejcem, že by se měla prověřit výchovná zařízení. 

Tejc zároveň navrhuje zrušení anonymity mladistvých, v současné době je to na úsudku soudce. „Jde o veřejný odsudek. Mnohdy to, že se k pachatelům chováme lidsky, považují to ne za slušnost, ale za slabost společnosti,“ dodal. Pospíšil s ním opět souhlasil.  Ale měla by se rozlišovat klukovina a závažný trestný čin,“ doplnil. 

Novela zákona však podle Tejce nepočítá se snížením hranice pro sexuální dospělost na nižší věk než 15 let. „Toto je v zásadě slovenský model. Způsobuje to v praxi ale spíše problémy. Já to ale též nevidím jako problém, tyto dvě hranice oddělit,“ řekl Pospíšil s tím, že lidovečtí poslanci by zřejmě opět nepodpořili snížení hranice sexuální dospělosti. 

Přeplněné věznice

Tejc zároveň navrhuje přísnější tresty pro vraždy a trestné činy proti životu a zdraví.  Podle mého názoru to není otázka na soudce, je to politické rozhodnutí,“ uvedl Vávra s tím, že vzhledem k tomu, že v Česku odsuzujeme na poměrně dlouhou dobu, dochází zde k přeplněnosti věznic.

„Neargumentoval bych tím, že se nám zaplní věznice, ty jsou přeplněné z toho důvodu, že Ministerstvo spravedlnosti není schopno dokončit elektronický monitoring pro domácí vězení,“ reagoval Tejc. Podle něj se bez elektronických náramků nepohneme dál. 

„Vrahů je opravdu pouze několik desítek,“ podotkl Pospíšil s tím, že neumíme řešit recidivu. Ve vězení dle něj máme především vězně, které opakovaně páchají majetkovou trestnou činnost. Vadí mu také to, že ve vězení máme také ty, kteří neplatí výživné. „Ti přeci mohou dostat alternativní trest,“ dodal.

Výkupné za dvě Češky

Následující debata se týkala poslance TOP 09 Marka Ženíška, který chtěl podat ústavní stížnost na prezidenta Miloše Zemana na velezradu, nesehnal však dostatečnou podporu. Ženíškovi vadila skutečnost, že sdělil částku výkupného za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, unesené v Pákistánu.

„Marek Ženíšek uspěl alespoň s jednou věcí. Že se tím bude Senát zabývat,“ podotkl k tomu Pospíšil. Podle Tejce se Ženíšek navíc i zviditelnil. „A ztrapnil. Ten výrok přeci nezazněl poprvé z úst prezidenta Zemana,“ zastal se hlavy státu Tejc. Zároveň však považuje uniklé informace z Bezpečnostní rady státu ohledně výkupného za nebezpečnou situaci. „Volal bych i po odpovědnosti redaktorů, kteří danou věc zveřejnili,“ dodal Tejc. 

„Nesouhlasím s tím, že je to chyba novinářů. Je to přeci jejich povinností napsat,“ reagoval Pospíšil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

16:06 EXKLUZIVNĚ Tlak Američanů na nákup vrtulníků je extrémní. Máme dokumenty, známe firmy, jména českých vojáků. Víme, jak probíhá tvrdý lobbing USA na našem území

Nákup víceúčelových vrtulníků pro armádu by mohl být v ideálním případě zadán v létě. Po jednání sně…