Snazší obchodování s Íránem je zase o krok blíž. Postarala se o to sněmovna

26.01.2016 19:38

Sněmovna schválila smlouvu s Íránem o zamezení dvojímu zdanění a zabránění únikům na daních z příjmů. Zástupci obou zemí ji podepsali loni v dubnu v Praze. Problematiku zdanění nyní žádná smlouva mezi oběma zeměmi neupravuje a některé české firmy to podle vlády považují za velký nedostatek ve vzájemných obchodních vztazích. Senát dal souhlas k ratifikaci smlouvy už loni. Ratifikoval ji i íránský parlament.

Snazší obchodování s Íránem je zase o krok blíž. Postarala se o to sněmovna
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Podle vlády je sjednaná daňová smlouva velmi důležitá hlavně pro české firmy. Írán patří k významným státům blízkovýchodního prostoru a vzhledem k takovým faktorům, jako jsou třeba jeho zásoby nerostných surovin, bude jeho postavení jako jednoho z obchodních partnerů nabývat na významu, uvádí důvodová zpráva.

Írán musel řadu let čelit různým ekonomickým sankcím

Smlouva mimo jiné stanoví, že zisky firem sídlících v jedné zemi mohou být zdaněny ve druhé smluvní zemi, pokud v ní má firma stálou provozovnu, jejímž prostřednictvím vykonává svoji činnost. Vláda také uvádí, že uzavření smlouvy nebude mít přímý dopad na státní rozpočet. Celkový přínos se bude odvíjet od budoucí hospodářské spolupráce.

Írán musel řadu let čelit různým ekonomickým sankcím, které se týkaly například vývozu surové ropy nebo zákazu investici do petrochemického průmyslu. Spojené státy a Evropská unie 16. ledna sankce zrušily. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dospěla k závěru, že Teherán splnil veškeré požadavky loňské dohody s velmocemi ohledně svého jaderného programu. Írán tak může mimo jiné dodávat plyn a ropu do EU a západní firmy mohou do Íránu dodávat zařízení k jejich těžbě.

O otázkách týkajících se íránského plynu se jednalo i minulý týden při návštěvě místopředsedy íránského parlamentu Abútorabího Farda v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…