Sněmovna má předsedu i místopředsedy. Filipa musela volit i pravice, říká Zaorálek

27.11.2013 22:37

Hosté středečních Událostí, komentářů byli Martin Stropnický z ANO, místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a lídr KDU-ČSL v Olomouckém kraji Marian Jurečka. Komentovali dnešní volbu předsedy a místopředsedů sněmovny.

Sněmovna má předsedu i místopředsedy. Filipa musela volit i pravice, říká Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip, předseda KSČM

Dnes si poslanci zvolili místopředsedy a předsedu Poslanecké sněmovny, tím byl zvolen sociální demokrat Jan Hamáček, místopředsedy pak Jaroslava Jermanová (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Vojtěch Filip (KSČM). Podle Lubomíra Zaorálka se poslanci natolik těšili do práce, že hlasování proběhlo rychle. "Sněmovna půl roku neexistovala. Její stanovení je důležitá věc a poslanci se projevili státotvorně," má jasno místopředseda.

Rychlé a bezproblémové jednání přičítá Martin Stropnický i dohodě před hlasováním. "To, že hlasování proběhlo hladce, bylo předmětem i jisté konzultace, tedy že se trojice ČSSD, ANO a lidovci navzájem podpoří. Byl to takový test soudržnosti," vysvětluje Stropnický. Podle Jurečka pondělní shoda zafungovala. "Věděli jsme, že náš Pavel Bělobrádek nedostane hlasy z klubu komunistů, ale s tím jsme počítali," dodává.

Filipa mohla volit pravice

Ministrem pak podle Jurečky Bělobrádek nebude. "Pokud by se ale stal jako předseda strany ministrem, tak by post místopředsedy Poslanecké sněmovny samozřejmě opustil," dodává Jurečka. "Předpokládám, že by koalice fungovala dál, jen by náš klub nominoval dalšího člověka a ten by byl zvolen," dodává Jurečka.

Vzhlede k tomu, že bylo hlasování tajné, mohl podle Zaorálka někdo z pravice volit komunistu Vojtěcha Filipa. "Přijde mi, že Vojtěch Filip si dokázal zajistit podporu i TOP 09 a ODS," naráží na velký náskok před exministrem financí Miroslavem Kalouskem, který získal šedesát dva hlasů, zatímco Filip přes sto padesát. "Nakonec poslanci volí sami a rohodují se sami, je to tajná volba," dodává. Možné narážky na fakt, že se stal místopředsedou komunista, nejsou podle Stropnického na místě.

Rusnokova vláda by neměla nic schvalovat

"My jsme dali poslancům volnou ruku, nikdo nebyl svázán. Názory, že komunisté by neměli mít místopředsedu sněmovny s tímto volebním výsledkem, jsou podle mě zbytečné," dodává Stropnický. Vláda v demisi by podle Zaorálka již neměla projednávat žádné důležité zákony. Ani těžební limity, ani žádné jiné. "Je to strategické rozhodnutí, které by mělo být učiněno těmi, kteří byli zvoleni občany," má jasno Zaorálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …