Sněmovna odmítla zavedení trvalého přemísťování uprchlíků

01.10.2015 18:35

Sněmovna odmítla myšlenky na zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Podporuje také opatření, jež povedou k lepší ochraně vnější hranice unie, navracení lidí bez práva na udělení azylu nebo zásahům proti pašerákům lidí.

Sněmovna odmítla zavedení trvalého přemísťování uprchlíků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pak se probírala novela zákoníku práce. První tři dny nemoci proplácet nebo ne?

Po dnešní asi sedmihodinové debatě o migrační krizi poslanci neschválili návrhy části opozice, aby se Česko kvůli už schváleným povinným kvótám pro relokaci desítek tisíc běženců obrátila se žalobou na Evropský soudní dvůr.

Základní návrh usnesení, který připravila Jitka Chalánková z opoziční TOP 09 ve spolupráci s vládními kluby ČSSD, ANO a KDU-ČSL, podpořilo 91 ze 141 přítomných poslanců, proti jich bylo 20. Zástupci opozičních frakcí KSČM, ODS a Úsvitu poukazovali na to, že s nimi tento návrh nikdo nekonzultoval. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura jej označil za "bruselský" a "nicneříkající".

Poslanci také požádali vládu o informaci o dosavadní humanitární pomoci

Několik z deseti podaných návrhů ale prosadili i občanští demokraté. Jeden z nich se týká rovněž odmítnutí trvalého přerozdělovacího mechanismu běženců. Sněmovna si na návrh ODS vyžádala od vlády postup prověřování uprchlíků, kteří mají být přijati do Česka, a podpořila kabinet v přípravách na ochranu státní hranice.

Poslanci také požádali vládu o informaci o dosavadní humanitární pomoci, kterou Česko poskytlo pro uprchlické tábory mimo Evropu. Po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) chtějí, aby v EU prosazoval zvýšení částky z unijního rozpočtu peněz na tuto pomoc, aby běženci zůstávali v táborech mimo unii a nepřicházeli do Evropy.

 Kabinet čelil v debatě kritice části opozice za to, že se nebrání rozhodnutí o povinných kvótách. Například předseda opoziční ODS Petr Fiala nařkl vládu z toho, že hrála ohledně kvót "velkou evropskou komedii". "V okamžiku, kdy došlo na lámání politického chleba, zařadila zpátečku," řekl. Sobotka uvedl, že Česko je stále přesvědčeno o tom, že kvóty nic nevyřeší, rozhodnutí ale respektuje. Zopakoval, že Česká republika nepůjde cestou Slovenska, které chce podat žalobu u Evropského soudního dvora. Česko by podle něho nemělo dělat nic, co by mohlo do budoucna oslabit jeho pozici.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …