Sněmovna rozhodne o růstu důchodů a platů ústavních soudců

20.06.2014 6:29

Poslanci by dnes měli rozhodnout o vyšší valorizaci důchodů a o růstu platů ústavních soudců. Na programu je také schvalování normy, která uzákoní dětské skupiny. K posouzení do Senátu by mohla sněmovna poslat rovněž předlohu, která má díky možným vyšším cenám za výkupy pozemků urychlit výstavbu dopravní infrastruktury.

Sněmovna rozhodne o růstu důchodů a platů ústavních soudců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Březnové zasedání poslanecké sněmovny
reklama

Poslanci by dále měli schvalovat odpadovou novelu, do níž chtějí výbory přidat za podpory Ministerstva životního prostředí kontroverzní zákaz skládkování komunálního odpadu. Sociální demokraté navrhli úpravu tak, aby byly obce motivovány k většímu třídění odpadků.

Důchody mají růst podle vládní novely opět o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci. Nyní jsou zvyšovány o třetinu růstu spotřebitelských cen. V příštím roce by se navíc měly penze mimořádně zvýšit o 1,8 procenta.

Řešit se budou i dětské skupiny

Poměrně výrazný růst platů ústavních soudců navrhl ústavně právní výbor přidat do vládní novely, která omezuje délku funkčního období předsedů kolegií nejvyšších soudů na pět let. Vláda přitom předpokládá, že platy ústavních soudců stejně jako dalších ústavních činitelů vzrostou od příštího roku jen o procento.

Dětské skupiny mají být další možností, kam by mohli vedle školek dávat pracující rodiče své potomky. Poslanci podali řadu pozměňovacích návrhů. Týkají se hlavně omezení horní věkové hranice na čtyři nebo pět let, aby před zahájením školní docházky děti byly v mateřských školách. Kritici poukazují na to, že dětské skupiny nebudou muset mít vzdělávací programy.

Poslanci by měli schvalovat i další předlohy. Patří k nim norma TOP 09 a Starostů o vymáhání škod po úřednících, odklad účinnosti zákona o úrazovém pojištění a návrh Úsvitu na omezení lichvy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cože? Chápete to? Babiš se díval na Moravce a dnes vydal prohlášení. Zásadní

10:31 Cože? Chápete to? Babiš se díval na Moravce a dnes vydal prohlášení. Zásadní

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) zhlédl nedělní Otázky Václava Moravce a rozhodl se sepsat text, v …