Sněmovna schválila zpřísnění podmínek pobytu cizinců v ČR

07.04.2017 15:33

Sněmovna schválila novelu, která má zpřísnit podmínky pobytu cizinců v Česku a omezit ekonomickou migraci. Možnost soudního přezkumu rozhodnutí o povolení k pobytu dnes ale nezrušila. Proti této možnosti se postavily lidskoprávní organizace včetně vládní rady pro lidská práva; bylo by to podle nich v rozporu s ústavním pořádkem. Novelu nyní posoudí senát, píše ČTK.

Sněmovna schválila zpřísnění podmínek pobytu cizinců v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schvalování programu schůze sněmovny

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) novinářům řekl, že novela je odpovědí na migrační krizi a audit národní bezpečnosti. „Zákon pomáhá v našem postoji vůči zaměstnávání cizinců. Není to restrikce, není to snaha cizince odsud vyštvat, je to snaha nastavit jasná pravidla, která platí pro všechny,“ uvedl. Zrušení možnosti soudního přezkumu podle něj mělo urychlit proces rozhodování o povolování pobytu, stačil by podle něj už nyní prováděný přezkum ministerstva. „To, že tam soudní přezkum zůstává, nám život nekomplikuje,“ konstatoval.

Poslanci do novely o pobytu cizinců zapracovali navzdory kritice obhájců lidských práv většinu úprav, které připravil poslanec ČSSD Václav Klučka ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Kritikům i z řad KSČM a ANO vadilo mimo jiné to, že novela má omezit právo na sloučení rodin cizinců.

Na začátku března přinesly Lidové noviny informaci, že se český stát chystá ohrozit nejednu cizinku pracující v Česku. Přinesly příběh Ukrajinky Taťjany, která přijela do Česka studovat. Našla si tu přítele Petra, otěhotněla s ním, porodila; mezitím jí vízum vypršelo, ale nedozvěděla se to, takže jí ministerstvo vnitra již připravilo výjezdní příkaz. Ztratila tedy právo získat přechodný pobyt, ale zároveň jí vnitro nemůže vyhostit, protože tomu brání mezinárodní dohody – ocitá se v dokonalém právním vakuu. Ale nemusíte mít strach, žádná Taťjana ani Petr neexistují, to si jen v novinách vytvořili „modelový příklad“. České neziskové organizace však bily na poplach. Ředitelka Sdružení pro migraci a integraci Magda Faltová dokonce tvrdila, že chystaný zákon je v rozporu s právem EU.

Existuje však i opačný pohled. Podle toho může novela cizincům i pomoct. Novela má po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady. Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.

Omezit nežádoucí ekonomickou migraci má novela postihem takzvaného skrytého agenturního zaměstnávání bez povolení úřadu práce. Zavádí také kategorii nespolehlivého zaměstnavatele v případě jeho zadlužení, neplacení pojistného za zaměstnance nebo nelegálního zaměstnávání. Taková firma by cizince nemohla zaměstnávat. Proti tomu se bouřily zaměstnavatelské svazy v čele s Hospodářskou komorou.

Novela zákona počítá také s tím, že pracující cizinci budou moci zůstat v Česku až půl roku bez toho, aby museli po třech měsících žádat o prodloužení víz. Podnikající cizinci by mohli zůstat až dva roky, pokud by se jejich aktivity týkaly významné investice.

Změna zákona je nutná kvůli směrnicím EU, které byly schváleny před třemi roky. Nově má být v zákoně zaveden nový institut karty vnitropodnikového zaměstnance. Karta umožní cizincům být v Česku až půl roku, pokud pracují na pozici manažera, specialisty či stážisty ve firmě nebo korporaci, která má sídlo mimo Evropskou unii. Až půl roku by v zemi mohli pracovat také cizinci, kteří přijeli kvůli sezónní práci.

Novela má také zlepšit podmínky pro investory. Investory zákony v současnosti vůbec nezohledňují, nově by měly zahrnovat oprávnění k pobytu určené jen pro ně. Pokud cizinci prokážou přínos investice pro stát, tak jim nové povolení umožní pobyt v zemi, aniž budou muset žádat o vízum.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať bába vezme smeták! Advokátka popisuje život ve „skvělé“ EU

14:14 Ať bába vezme smeták! Advokátka popisuje život ve „skvělé“ EU

Advokátka Monika Čírtková se na svém facebookovém profilu vyjádřila k Evropské unii. „Dnes si povíme…