Sníží se počet zemí, jejichž občané musejí mít v ČR tranzitní vízum

07.09.2019 21:29

Bez tranzitního víza by se v blízké budoucnosti mohli na českých letištích pohybovat občané Turkmenistánu a Kyrgyzstánu. Počítá s tím novela vyhlášky Ministerstva vnitra. Národní seznam zemí, pro něž platí toto bezpečnostní opatření, by se tak zkrátil na šestnáct. Podle ministerstva pominuly důvody zařazení Kyrgyzstánu a Turkmenistánu na seznam, který doplňuje obdobný platný pro celou Evropskou unii.

Sníží se počet zemí, jejichž občané musejí mít v ČR tranzitní vízum
Foto: mvcr.cz
Popisek: Ministerstvo vnitra ČR

„Na základě analýzy bezpečnostního a migračního vývoje s využitím příslušných statistických údajů bylo shledáno, že opatření pro tyto státní příslušníky již není v souladu s vízovým kodexem, který umožňuje požadovat letištní průjezdní vízum pouze v naléhavých případech hromadného přílivu nelegálních přistěhovalců,“ uvádí ministerstvo v návrhu změny. U dalších zemí uvedených na národním seznamu podle úřadu přetrvává obava, že zrušení požadavku by mělo negativní migrační důsledky.

Opatření tak má nadále platit pro občany Arménie, Čadu, Egypta, Indie, Jemenu, Jižního Súdánu, Kuby, Mali, Libanonu, Libye, Mauritánie, Nigeru, Palestiny, Súdánu, Sýrie a Turecka.

Zrušení požadavku na letištní vízum pro občany daných dvou zemí nebude mít podle Ministerstva vnitra dopad na činnost příslušných zastupitelských úřadů. Loni o tento druh dokumentu žádný občan Kyrgyzstánu ani Turkmenistánu nepožádal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

10:12 Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

Chystané natáčení filmu o bratrech Mašínových nejspíš opět vyvolá řadu protichůdných názorů o činnos…