Sobotka, Babiš a Marksová budou se zástupci odborářů jednat o růstu platů

22.06.2015 6:19

O růstu platů ve veřejném sektoru pro příští rok budou dnes s odboráři jednat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Koalice se už v dubnu shodla na přidání peněz na výdělky o tři procenta, odboráři požadují zvýšení o pět procent.

Sobotka, Babiš a Marksová budou se zástupci odborářů jednat o růstu platů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Odbory dohodu vládních stran na tříprocentním růstu kritizovaly. Vadilo jim, že s nimi politici o úpravě platů nejednali a na tříprocentním růstu se shodli při projednávání konvergenčního programu pro přijetí eura a schodku rozpočtu. Odboráři poukazují i na to, že poslancům, ministrům a dalším činitelům příští rok porostou výdělky víc než o tři procenta. Vedle přidání o pět procent požadují také to, aby se fond kulturních a sociálních potřeb znovu zvýšil z jednoho na dvě procenta.

Na schůzku s premiérem, šéfem státní pokladny a ministryní práce jdou kromě předáka odborové centrály i šéfové a šéfky zdravotnických, školských, úřednických a hasičských odborů i svazu pracovníků kultury. Plošné přidávání ve veřejném sektoru nepodporují ale zástupci zaměstnavatelů. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka by růst platů měl být spojen s kvalitou výkonu. Opoziční politici zas míní, že by v dobách ekonomického růstu měla vláda myslet na horší časy, neutrácet a dělat rezervy.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala na Primě opakoval poznámky o Babišově kšiltovce. Až se nakonec Maláčová neudržela

13:52 Fiala na Primě opakoval poznámky o Babišově kšiltovce. Až se nakonec Maláčová neudržela

Za posledních pět týdnů ve vládě končí už čtvrtý ministr. Po sérii protestů části umělecké obce rezi…