Sobotka: Není vhodné zablokovat Zemanovu cestu do Moskvy

09.04.2015 16:57

Předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka nepokládá za vhodné, aby vláda zablokovala prezidentu Miloši Zemanovi cestu do Moskvy. Řekl to dnes poslancům v rámci interpelací. Uvedl mimo jiné, že neschválení cesty na květnové oslavy výročí konce druhé světové války by způsobilo „určitý skandál“, který by mimo jiné poškodil vnímání ČR navenek.

Sobotka: Není vhodné zablokovat Zemanovu cestu do Moskvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
reklama

Premiér tak reagoval na dotaz někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která poukázala na to, že Zeman se oslav zúčastní po boku zástupců „totalitářských vražedných režimů“ typu severokorejského vůdce Kim Čong-una. Sobotka tuto poznámku nekomentoval, prohlásil jen, že „prezident tam nejede na summit, nejede tam na nějaké jednání, které by jakýmkoli způsobem narušovalo postoj České republiky ke krizi na Ukrajině“.

Zdůrazňoval, že Zeman jede do Moskvy uctít památku vojáků, kteří se zasloužili o osvobození Československa v roce 1945. Moskevská akce podle něj bude v podobném formátu, jakou byla už v době rusko-ukrajinského konfliktu loňská připomínka vylodění Spojenců v Normandii, na němž byl Zeman s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nebo německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Není na místě vyvolávat rozsáhlý konflikt mezi ústavními činiteli

Sobotka je také přesvědčen o tom, že „není na místě, abychom v této souvislosti vyvolávali takto rozsáhlý konflikt mezi ústavními činiteli“, tedy mezi vládou a prezidentem. Připomenul, že neschválení cesty by bylo bezprecedentním krokem, který by poškodil vnímání ČR navenek a „poškodil by také obraz ústavních institucí v očích občanů“.

Němcová poznamenala, že Zeman mohl podobně jako další zástupci zemí EU uctít památku padlých ve své vlasti. Uvedla rovněž, že se Sobotka nebál jít do střetu se Zemanem předloni v povolební době, kdy hrozilo, že by se jako předseda vítězné strany nemusel stát předsedou vlády, tedy když mu šlo „o premiérskou židli“. Sobotka odvětil, že Zemana kritizoval naposledy za jeho slova o tom, že americký velvyslanec Andrew Schapiro má dveře na Hrad zavřené kvůli jeho výhradám k Zemanově pouti do Ruska.

Vláda tuto středu schvalování Zemanovy cesty přerušila s tím, že na příštím zasedání má ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předložit podrobnější informace o programu prezidentovy cesty. Lidovci už předem hrozili, že ji nepodpoří, bude-li v prezidentově programu účast na vojenské přehlídce, kterou Němcová označila za „demonstraci síly putinovské politiky“. Ta nepřipadá jako vhodný způsob uctění památky padlých vojáků ani vicepremiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…