Sobotka a Němeček budou jednat s lékařskými a zdravotnickými odboráři o navýšení platů

17.09.2015 6:19

Zástupci lékařských a zdravotnických odborů se dnes sejdou s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Budou jednat o požadavku na desetiprocentní navýšení tarifních platů v nemocnicích. Ministr v srpnu slíbil odborářům navýšení o pět procent, to jim ale nestačí.

Sobotka a Němeček budou jednat s lékařskými a zdravotnickými odboráři o navýšení platů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Svatopluk Němeček

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková se proto obrátili na premiéra s žádostí o schůzku za účasti předsedů koaličních stran na toto téma.

Nakonec se sejdou jen se Sobotkou a Němečkem, tedy s představiteli sociální demokracie. "To nám vůbec nevadí, je na panu premiérovi, jak si to zorganizuje," řekl ve středu ČTK Engel. Připustil ale, že zejména účast ministra financí Andreje Babiše (ANO) by mohla být pro jednání přínosem. Dopad na státní rozpočet je totiž v jednání o platech zásadním faktorem.

Premiér ve středu uvedl, že nárůst platů zdravotníků by měl být od Nového roku o něco vyšší, než jsou tři procenta, o něž si od listopadu polepší ostatní státní zaměstnanci. "Růst by měl být o něco vyšší než tři procenta tak, abychom lidem ve zdravotnictví kompenzovali ten fakt, že ke zvýšení dojde o něco později než u učitelů a hasičů," uvedl Sobotka.

Na desetiprocentní růst tarifů od ledna příštího roku by bylo třeba zhruba sedmi miliard korun. Na platy v nemocnicích půjde zvýšení odvodů státu o 1,8 miliardy korun a také zhruba 1,3 až 1,5 miliardy, které by resort mohl získat v příštím roce navíc ze státního rozpočtu. To vše stačí jen na pětiprocentní navýšení tarifů, chybějí zhruba ještě čtyři miliardy.

Pětiprocentní zvýšení ale podle odborářů neřeší kritickou personální situaci ve zdravotnictví a nestačí ani v kontextu zvyšování platů ostatních profesí. Připomněli také, že platy státních zaměstnanců porostou o znovu už od listopadu, zatímco zdravotníci mohou dostat přidáno až od ledna.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Luboš Rosí. Pozoruhodná cesta od normálního novináře k ústřednímu cenzorovi. Pak se Petr Žantovský zaměřil na cenu, kterou si roky navzájem uděluje ghetto vyvolených

7:17 Luboš Rosí. Pozoruhodná cesta od normálního novináře k ústřednímu cenzorovi. Pak se Petr Žantovský zaměřil na cenu, kterou si roky navzájem uděluje ghetto vyvolených

TÝDEN V MÉDIÍCH Zavíráním diskusí, blokováním mailové komunikace nevhodných odesílatelů či z nepohod…