Sobotka a Zaorálek přijeli mezi davy na sever Moravy. Podívejte se, jak to tam dopadlo

08.09.2014 20:10

REPORTÁŽ Úspěch v komunálních volbách dá ČSSD sílu i v jednáních na vládní úrovni. Na tom se shodli premiér Bohuslav Sobotka s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem na předvolebním setkání s občany ve Frýdku–Místku, kam přijela politická elita sociální demokracie podpořit místní kandidáty do komunálních a senátních voleb. Premiér také ujistil, že bude pokračovat růst minimální mzdy.

Sobotka a Zaorálek přijeli mezi davy na sever Moravy. Podívejte se, jak to tam dopadlo
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Premiér Bohuslav Sobotka pokračoval v pondělí v turné po Moravskoslezském kraji. Také ve Frýdku–Místku ubezpečil, že hodlá před volbami cestovat po republice a bude se ptát lidí, jak hodnotí vládu. „Vím, že tady má ČSSD velmi silnou podporu. Odtud máme také lídra naší kandidátky pro volby do Evropského parlamentu profesora Kellera,“ uvedl v úvodním proslovu na setkání s občany Sobotka. Pak premiér upozornil na valorizaci důchodů, zrušení poplatků ve zdravotnictví od 1. ledna 2015, snížení DPH na knihy a léky. „Právě rodiny s dětmi doplácely na politiku, kterou dělaly pravicové vlády. My vracíme porodné i na druhé dítě,“ připomenul premiér.

Věnoval se také problematice hospodářského růstu a nezaměstnanosti. „Jednáme intenzivně s investory, aby přišli do České republiky, snažíme se poskytovat pobídky, aby tu vznikla pracovní místa. V Moravskoslezském kraji je nadprůměrná nezaměstnanost. Jsem rád, že se nám do průmyslové zóny v Mošnově podařilo dostat nového investora,“ dodal.

Sobotka: Z minimální mzdy člověk nepřežije

Premiér zkritizoval výši minimální mzdy. „Řadu let se nezvýšila, činí 8 a půl tisíce hrubého a z toho člověk nepřežije, pokud má zaplatit nájem, jídlo a cestu do práce. Z minimální mzdy se dnes nedá žít, a to není dobře. Měla by existovat motivace, aby lidé pracovali. Naše vláda chce proto každý rok minimální mzdu zvyšovat. Ve středu budeme hlasovat o zvýšení minimální mzdy o 700 korun od 1. ledna příštího roku,“ popsal také premiér, který zmínil i plánované změny zákonů v souvislosti se sociálními ubytovnami. Na závěr proslovu pak požádal veřejnost o hlasy pro ČSSD v komunálních a senátních volbách: „To nám dá sílu i na celostátní úrovni, abychom realizaci našeho programu v této vládě dotáhli do konce.“

Kandidát na senátora: „Můj slogan je: Aby mohly naše děti dýchat“

Na mítinku vystoupila místní senátorka Eva Richtrová z ČSSD, která kandiduje na post primátorky Frýdku-Místku. Nejdřív podtrhla význam Senátu a vyzvala veřejnost, aby podpořila právě sociálnědemokratického kandidáta Jiřího Hájka v nadcházejících senátních volbách. „Schvalovali jsme zákon o odpadech. Hádáme se proto, abychom zabránili tomu, aby poplatek za odpady vzrostl až na 2 000 korun. Takovou mají někteří představu,“ upozornila mimo jiné Richtrová. Pak se lidem představil také kandidát na senátora za ČSSD Jiří Hájek. „Můj slogan je: Aby mohly naše děti dýchat,“ uvedl Hájek, který by se chtěl zaměřit hlavně na problematiku čistoty životního prostředí, zaměstnanosti a sociální otázky.

Zaorálek: Nechceme sloužit deficitům a bankám, ale lidem

Ani ve Frýdku-Místku nechyběl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek: „Chtěl bych říct, co od nás můžete čekat. Chceme se vrátit k politice, kterou jsme dělali naposled před sedmi lety, kdy jsme byli vládní stranou, a podstata té vlády už tehdy byla to, že chceme podpořit reálný život lidí v této zemi,“ uvedl Zaorálek. „Zvyšování spotřeby určuje také chod ekonomiky. Předchozí vlády omezovaly spotřebu a výsledkem byla ekonomika, která úplně zamrzla. My chápeme to, že lidé chtějí zvyšovat pohodlí svého života. Neděláme charitu, ale něco, co je součástí našeho politického myšlení. V tom je přece smysl státu a ekonomiky, aby se lidé měli lépe. K tomu se chceme vrátit. Nechceme sloužit deficitům a bankám, ale lidem. Podmínkou je ekonomický růst. Zrovna váš okres je příklad toho, že to sociální demokracie umí,“ ujistil Zaorálek.

„Jsem rád, že vláda Bohuslava Sobotky věnuje Moravskoslezskému kraji velkou pozornost. Byl bych rád, kdyby se nám právě v tomto kraji vrátil pocit úspěchu, aby se nám vrátil pocit, že jde život dopředu, že se tu něco děje. Už jsem to zmiňoval i v Karviné. Je důležité, aby se mladí lidé nestěhovali jinam, aby tu byl možný život pro inteligentní a schopné lidi,“ dodal.

ČSSD svádí v koalici bitvy, volby ji mohou posílit

Na závěr zdůraznil Zaorálek význam nadcházejících voleb. „Komunální politika je základna politické strany, a když ve volbách uspějeme, tak to bude hodně znamenat také pro sílu programu, který chceme prosazovat. Máme koaliční partnery, se kterými musíme občas svádět bitvy, a vy nás můžete velmi posílit, když nám pomůžete,“ vyzval ministr zahraničí.

Po úvodních proslovech debatovali politici s občany. Nejčastěji se objevovaly dotazy na téma ukrajinského konfliktu. Na setkání přišly asi dvě stovky lidí, nechyběla kavárna ČSSD, rozdávání růží, balónků ani skákací hrad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek ven, hurá? Kdepak. Vše prý bude jinak

20:42 Kalousek ven, hurá? Kdepak. Vše prý bude jinak

Reakce na rozhodnutí Miroslava Kalouska (TOP 09) nekandidovat znovu v příštích volbách do Sněmovny n…