Sobotka chce, aby daňová správa informovala o kontrole dluhopisů

06.04.2017 20:30

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce znát výsledky kontrol daňové správy zaměřené na zdanění korunových dluhopisů ještě předtím, než bude vláda posuzovat návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO), který navrhuje jejich zdanění. Sobotka to dnes řekl novinářům, píše ČTK.

Sobotka chce, aby daňová správa informovala o kontrole dluhopisů
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu v Brně

Babiš svůj návrh předložil ve sněmovně jako poslanec a nyní by se k jeho předloze měla vyjádřit vláda. Dani by podle něj od příštího roku podléhaly dluhopisy, které nakoupili od firem jejich majitelé a lidé ekonomicky propojení.

„Já bych byl velice rád, kdybychom ještě předtím, než k tomu budeme dávat stanovisko, dostali informaci od daňové správy, jak se vyrovnala s minulými lety,“ řekl Sobotka. Babišův návrh podle něj neřeší to, co se odehrávalo v minulých letech, kdy někteří podnikatelé inkasovali výhody z toho, že jejich vlastní firmy vydávaly korunové dluhopisy, které si oni kupovali. „Já chci, aby daňová správa jasně řekla, jak provedla kontroly, jaká byla kontrolní činnost. Vyzval k tomu i rozpočtový výbor,“ připomněl premiér.

Sněmovní rozpočtový výbor se začátkem března usnesl, že existují doložitelná podezření, že při emisích dluhopisů o nominální hodnotě jedné koruny v roce 2012 mohli někteří emitenti a jejich vlastníci zneužít daňové zákony. Vyzval finanční správu, aby prověřila všechny emise korunových dluhopisů z roku 2012. Výbor chce, aby ho finanční správa o výsledcích kontrol informovala do konce května.

Zdanění výnosů z některých dluhopisů o nominální hodnotě jedné koruny by podle Babišova návrhu dopadlo i na něj. V minulosti nakoupil skoro za 1,5 miliardy korun korunové obligace skupiny Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Čelí kvůli tomu podezření z daňové optimalizace i otázkám, zda měl na jejich nákup dost peněz. Sněmovna ho v půlce března vyzvala, aby vyvrátil vážná podezření z daňových úniků a vysvětlil své příjmy, které na nákup dluhopisů využil. Babiš argumentuje tím, že vše kolem svých příjmů už řádně zdůvodnil. V dopise premiéru Sobotkovi dříve napsal, že ho sněmovna obviňuje bez důkazů.

Sobotka dnes také řekl, že na předkládání návrhů zákonů je nyní už pozdě. „Věci, které neleží v parlamentu, věci, které neprojdou během měsíce května prvním čtením, tak si myslím, že nemají šanci na to, aby byly do konce volebního období schváleny. Čili teď už není doba na předkládání nových návrhů zákonů, teď je doba na to, abychom ty zákony, které leží v parlamentu, doprojednali a dotlačili je do konce legislativního procesu,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…