Sobotka chtěl zřídit zvláštní výbor na kontrolu restitucí. Narazil u lidovců i spořivého Babiše

15.03.2014 9:21

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by rád kontroloval průběh církevních restitucí. Proto ministrům své vlády předložil návrh na vytvoření speciálního výboru, jehož prostřednictvím by měla vláda získat dohled nad tím, jak je vydáván majetek církvím. Sobotní Právo ale píše o tom, že koaliční partneři ČSSD mají na vznik takového výboru zcela opačný názor než Bohuslav Sobotka a nový orgán považují za nadbytečný.

Sobotka chtěl zřídit zvláštní výbor na kontrolu restitucí. Narazil u lidovců i spořivého Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
reklama

Premiér bude mít na jednání vlády proto problém. Například šéf hnutí ANO Andrej Babiš dal jasně najevo, že nepovažuje výbor za správné řešení. „Nový výbor nemá smysl, důležitější je zveřejňování majetků,“ cituje Právo Babiše. Ministr financí se prý domnívá, že podstatnější je průběžné zveřejňování vydaného majetku.

Ani druhý koaliční partner, lidovci, si nepřejí vznik nového orgánu. Ministr zemědělství Marian Jurečka se domnívá, že vše, co by měl výbor dělat, zvládne jeho úřad sám. „Za Ministerstvo zemědělství i jím zřizované organizace navrhuji vládu informovat o jednotlivých aspektech v pravidelných intervalech, což v součinnosti i s dalšími dotčenými ministerstvy může plně nahradit nově navrhovaný monitorovací výbor,“ napsal podle Práva Jurečka do připomínek k Sobotkovým návrhům.

Sobotka na kontrolním výboru trvá

Přestože oba koaliční partneři ČSSD výbor považují za zbytečný, Sobotka na jeho vzniku trvá. „Jde o vydávání obrovských majetků. Čím větší kontrola, tím lépe. Věřím, že je to zájem všech koaličních stran,“ uvedl premiér pro Právo. Výbor by podle něj měl být pětičlenný. Pod Sobotkovým vedením by se tak scházeli ministr financí Babiš, ministr zemědělství Jurečka, ministr vnitra Chovanec a kvůli vydávání kulturních památek i ministr kultury Herman. Každého čtvrt roku by pak výbor vládě podal zprávu o průběhu restitucí. Například kolik a co bylo vydáno a také kolik sporů řeší soudy. Sobotka prý také odmítá argument, že by výbor byl nehospodárný. Podle premiéra by ministři žádnou další odměnu nedostávali a tak by byl placen pouze tajemník výboru, a to jako zaměstnanec Úřadu vlády.

Vydán má být majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun a v průběhu třiceti let mají církve podle zákona schváleného Parlamentem a dohod podepsaných s expremiérem Petrem Nečasem dostat 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se v průběhu 17 let bude snižovat státní příspěvek církvím na platy duchovních.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…