Sobotka má smůlu. Zjistili jsme, kdy Zeman odvolá Babiše a jaký bude další jeho krok

18.05.2017 15:45

Andrej Babiš se ještě před svým koncem na ministerstvu financí sejde s prezidentem Milošem Zemanem. To bude nejdříve příští týden. Je tak pravděpodobné, že ministrem financí bude šéf ANO do konce května.

Sobotka má smůlu. Zjistili jsme, kdy Zeman odvolá Babiše a jaký bude další jeho krok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při návštěvě sněmovny si třese rukou s ministrem financí Andrejem Babišem
reklama

Vládní krize je nejspíš u konce. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka akceptoval návrh hnutí ANO, aby se novým ministrem financí stal poslanec a šéf sněmovního Hospodářského výboru Ivan Pilný. Miloš Zeman se situací bude zabývat příští týden.

Než prezident učiní jakýkoli krok, čeká ho ještě setkání s dosavadním šéfem státní kasy a vicepremiérem Andrejem Babišem, který o setkání s hlavou státu požádal. K prezidentovi se žádost dostala těsně před tím, že odletěl z Číny zpět do Česka.

Nyní pravděpobně prezident Zeman odpočívá po namáhavém programu a stejně tak úvavné čtrnáctihodinové cestě z Číny na zámku v Lánech, kde má v sobotu jednání svého expertního týmu.

Informaci, že vicepremiér Andrej Babiš požádal hlavu státu o schůzku, potvrdil ParlamentnímListům.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Nyní hledáme termín pro toto setkání,“ doplnil.

SLEDUJTE VIDEO: Demonstrace proti Babišovi a Zemanovi na Hradčanském náměstí

Kromě Babiše zamíří na Hrad také poslanec Ivan Pilný. „Pan prezident bude chtít též hovořit s nástupcem ministra financí, jako tomu bylo v minulosti,“ konstatoval mluvčí.

Odkazuje na běžnou Zemanovu praxi, kdy se prezident s kandidátem na danou ministerskou funkci nejprve setkal. Naposledy tomu tak bylo v případě současného ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka a ministra pro lidská práva Jana Chvojky.

Prezident Zeman bude též brát v úvahu názor samotného Andreje Babiše, který nechce v čele resortu skončit dříve než na konci května. Žádné odvolání, které by vešlo v účinnost před koncem tohoto měsíce, se tak nedá očekávat a z tohoto důvodu je podle Ovčáčka k dispozici dostatečný časový rámec.

Premiér Bohuslav Sobotka už ve čtvrtek ráno hovořil o tom, že hlava státu podle něho musí jednat ihned a není důvod nic protahovat, když návrh na odvolání Babiše na Hradě leží od počátku května a nově prý byl prezidentské kanceláři doručen též návrh na jmenování nového ministra, Ivana Pilného.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…