Sobotka míří na německou ambasádu. Řeč dojde zřejmě i na uprchlickou krizi

01.10.2015 19:23

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes večer zúčastní recepce, kterou pořádá německý velvyslanec v ČR Arndt Freytag von Loringhoven a berlínský primátor Michael Müller. Akce ke dni znovusjednocení Německa, který připadá na sobotu, a ke 20. výročí uzavření partnerství Prahy a Berlína, se koná v době, kdy jsou podle některých názorů česko-německé vztahy pošramocené odlišnými postoji obou zemí k přerozdělování uprchlíků v Evropě.

Sobotka míří na německou ambasádu. Řeč dojde zřejmě i na uprchlickou krizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Premiér Sobotka má na recepci ke čtvrtstoletí sjednoceného Německa přednést projev. Dá se očekávat, že se v něm dotkne i tématu, které v posledních týdnech vztahy obou zemí ochladilo - povinných kvót pro rozdělení uprchlíků z jihu Evropy do ostatních států unie. ČR, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko jako jediné čtyři země z EU tyto kvóty před více než týdnem odmítly. Proti byly před hlasováním ministrů vnitra i další země, včetně například Polska, které ale nakonec ustoupily.

O zhoršení česko-německých vztahů hovoří v posledních týdnech řada analytiků i diplomatů, podle nichž k ochlazení přispěla i roztříštěná pozice českých vysokých představitelů a údajně nedostatečná snaha české postoje Německu vysvětlit. Podle dnešního článku Hospodářských novin (HN) jsou dokonce vztahy obou zemí na nejhorší úrovni za téměř 20 let.

HN mimo jiné napsaly, že propast mezi Českem a Německem významně prohloubil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který podle deníku údajně na jednání ministrů vnitra EU použil i výraz "nový Mnichov". Chovanec to dnes na dotaz ČTK označil za nesmysl. "Já jsem nikdy o Mnichovu nevykřikoval," řekl ministr. Prý jen důrazně partnerům říkal to, co říká ve Sněmovně. Dodal, že podle něj vztahy ČR s Německem neochladly. "Jsme sousední zemí, ekonomiky jsou provázané, ale nebudeme kývat na všechno jenom proto, že jsou větší," uvedl Chovanec s tím, že "prostě budeme sebevědomě říkat svůj názor".

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …