Sobotka na Frekvenci 1 o jednání s babišovci: Vyučujeme je, neorientují se

01.12.2013 18:18

Vládu vzešlou z podzimních předčasných voleb do Poslanecké sněmovny by republika mohla mít do vánočních svátků. Alespoň její designovaný předseda by byl tomu rád. Jednání však ještě zdaleka nejsou u konce. „Vláda musí mít smysl,“ uvedl uchazeč o křeslo předsedy vlády a předseda vítězné strany ČSSD Bohuslav Sobotka v rádiu Frekvence 1 v pořadu Pressklub.

Sobotka na Frekvenci 1 o jednání s babišovci: Vyučujeme je, neorientují se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Podle Bohuslava Sobotky probíhají paralelní bilaterální jednání, zatím především s hnutím ANO, protože „kdybychom jednali všichni tři, neshodli bychom se na ničem“. Naznačil tak, že před stranami je ještě stále nutnost překlenout značné názorové rozdíly, chtějí-li spolu sestavit vládu.

Předseda ČSSD rovněž naznačil, v čem jsou tato jednání odlišná od dřívějších povolebních schůzek. Sociální demokrati prý své protihráče z Babišova hnutí ANO učí, jak běžná politika funguje. „Vyučujeme je, v řadě témat se neumějí orientovat,“ pravil se slyšitelným úsměvem předseda Sobotka v rozhlasovém rozhovoru v Pressklubu ve vysílání stanice Frekvence 1. Naopak vyzdvihl klady, že nemají spory z minulosti, které by museli obtížně a složitě překonávat. „Hnutí ANO je zcela nové a lidovci nebyli roky ve sněmovně a prospělo jim to,“ míní Bohuslav Sobotka. Moderátor jej upozornil, že „tomuto se říká rouhání“. 

Podle uchazeče o post ministerského předsedy však teď jde o program. "Když se dohodneme na programu, pak si myslím, že už se to nezbourá a nespadne to kvůli ambicím. Teď máme ambice všichni stejné – Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uvedl Bohuslav Sobotka s tím, že je předčasné mluvit o jmenovitém obsazení jednotlivých resortů. Potvrdil zároveň, že Ministerstvo vnitra považuje ČSSD za své hájemství. „Vnitro je důležité, budeme se snažit vyjednat, aby tam byl zástupce sociální demokracie,“ pravil.

Přestože se Bohuslav Sobotka odmítl bavit o jmenovitých uchazečích o vládní místa, nevyloučil možnost, že by plzeňský hejtman, poslanec a místopředseda strany Milan Chovanec, jedna z hlavních postav tzv. Haškova puče v řadách ČSSD, který stál později ale na straně předsedy Sobotky, mohl řídit Ministerstvo dopravy. 

ODS jako odstrašující příklad 

Rovněž ovšem předseda strany nepřímo vyvracel dnešní spekulace, že by lidovou stranu mohl ve vznikající koalici nahradit Okamurův Úsvit. "Sociální demokracie je schopna jednat se všemi, nicméně opírat vládu právě o Úsvit vyhodnotila strana coby riskatní podnik," uvedl předseda Sobotka.

Na závěr Bohuslav Sobotka nepřímo apeloval na své spolustraníky, aby byli jednotní, byť si sám údajně nemyslí, že by strana a její poslanecký klub byly nejednotné. Nepříznivý výsledek občanských demokratů v posledních průzkumech veřejného mínění naznačující, že by se ODS nemusela probojovat v případných volbách do sněmovních lavic, komentoval následně: „Může to být konec ODS – a pro sociální demokracii to může být memento, ze kterého se buď poučí, nebo ne a dopadne jako ODS,“ varoval před úpadkem strany její předseda. 

  • Celý záznam rozhovoru naleznete na oficiálních stránkách Frekvence 1, a to ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …