Sobotka na tiskovce hovořil o Číně. Neměli bychom se prý vměšovat do jejích věcí

23.04.2014 15:50 | Zprávy
autor: jma, čtk

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek odletí v neděli večer na třídenní návštěvu Číny.Cílem jeho návštěvy je restartování vztahů s Čínou. Ta má zájem na velké investici v České republice. Mělo by jít o technologický park, ač zatím není známo, kde by měl vyrůst. Sdělil to ministerský předseda Bohuslav Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek na brífinku konaném po skončení jednání kabinetu.

Sobotka na tiskovce hovořil o Číně. Neměli bychom se prý vměšovat do jejích věcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Vláda dále přijala návrh na zvýšení cen za výkupy zemědělské půdy pod plánovanými dopravními stavbami a naopak se vyjádřila neutrálně k poslaneckému návrhu na prodloužení termínu pro posouzení restitučních žádostí. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka totiž ve vládě panovaly obavy, aby tato formální změna zákona o majetkovém narovnání s církvemi nebyla použita coby záminka pro jeho otevření a další pozměňování.

Vláda chce zlepšit vztahy s Čínou, vidí v nich šanci pro české hospodářství, nebude proto kritizoval Čínu kvůli okupaci Tibetu. Kabinet dnes schválil pracovní cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do Pekingu, má zájem také o čínské investice v Česku. Kvůli snaze o zlepšení vztahů se Praha nebude vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a nemůže uznat tibetskou exilovou vládu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zaorálek bude v Číně příští týden. Jeho cesta má otevřít dveře podobným cestám dalších českých politiků, včetně prezidenta Miloše Zemana. Podle Sobotky má Česko nyní s Čínou horší vztahy než klíčové evropské země. Kabinet chce tento handicap dohnat, řekl premiér.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …