Sobotka odpovídá na kritiku kvůli OKD: Pro ochranu nájemníků jsme udělali všechno, co šlo

21. 8. 2015 22:16

Stát v roce 2004 udělal pro ochranu zájmu nájemníků hornických bytů na Ostravsku maximum možného, napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v dopise miliardáři Pavolu Krúpovi. Slovenský podnikatel ho před několika dny vyzval k nápravě škod způsobených privatizací bytového fondu OKD.

Sobotka odpovídá na kritiku kvůli OKD: Pro ochranu nájemníků jsme udělali všechno, co šlo
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Bohuslav Sobotka

Sobotka, který byl v té době ministrem financí a jeho resort privatizaci schválil, v dopise uvedl, že tehdy již nebylo možné vyjmout bytový fond z prodávaného menšinového státního podílu. Od předchozího vývoje se Sobotka distancoval. ČTK o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer.

„Minoritní podíl vláda prodala za vyšší cenu, než stanovilo ocenění pořízené Fondem národního majetku a vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ napsal předseda vlády v dopise, který má ČTK k dispozici. Podle něj klíčové rozhodnutí padlo již v roce 1991, kdy byl bez likvidace zrušen státní podnik OKD a místo něj byla zřízena akciová společnost OKD. „Na rozdíl od jiných podobných případů, jako např. v Severočeském hnědouhelném revíru, v případě společnosti OKD nedošlo k vynětí bytového fondu z majetku společnosti,“ napsal Sobotka.

Premiér dále argumentuje, že významným obdobím byl i rok 1993, kdy stát privatizoval menšinový podíl společnosti a nechal si 52 procent akcií. „V roce 1997 došlo ke snížení základního jmění společnosti OKD takovým způsobem, že stát ztratil většinu ve společnosti a dostal se do postavení menšinového akcionáře. V té době byl předsedou vlády Václav Klaus a ministry financí Ivan Kočárník a Ivan Pilip,“ uvedl Sobotka.

Privatizaci OKD má nyní posuzovat soud

Podle něj v roce 1999 ztratil stát i místo v představenstvu. „Současně docházelo k posilování postavení společnosti Karbon Invest, jejíž představitelé v červnu 2002 oznámili, že ve společnosti OKD získali většinu. Stát nejpozději v tomto okamžiku jako menšinový akcionář ztratil i manévrovací prostor,“ napsal. Navíc podle něj průběh privatizace OKD byl mnohokrát prověřován.

Privatizaci OKD má nyní posuzovat soud. Podle obžaloby při ní vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun. Obžalovaní jsou znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD, a dva bývalí místopředsedové fondu Pavel Kuta a Jan Škurka. Znalce obžaloba viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest. Ostatní dva muži se podle obžaloby dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a mohou skončit ve vězení až na osm let.

Krúpova společnost Arca Capital má asi dvouprocentní podíl v těžební firmě NWR, která vlastní černouhelnou firmu OKD, s níž byly byty privatizovány. Arca Capital považuje Sobotku za odpovědného za privatizaci OKD, kdy stát podle ní přišel o desítky miliard korun, kupující získal majetek téměř zadarmo a desetitisíce nájemníků hornických bytů byly podvedeny. Chce, aby privatizaci prošetřil. Zároveň kvůli nedávnému prodeji firmy RPG Byty, v níž měl podíl podnikatel Zdeněk Bakala, podala podnět k antimonopolnímu úřadu.

Tlak na Bakalu

Firma RPG Byty vlastní na 40 000 bývalých hornických bytů OKD a začátkem srpna ji koupila společnost Round Hill Capital. Sobotka tehdy prodej bytů označil za velké morální i podnikatelské selhání Bakaly, protože krok podle něj nebyl v souladu se záměrem privatizační smlouvy OKD. Prodej kritizovali i prezident Miloš Zeman a opoziční představitelé. Se Zemanem se sešel Krúpa v úterý.

E15 spekulovala, že současná aktivita Arca Capital může mít souvislost s její investicí do akcií těžarské společnosti New World Resources (NWR), která OKD vlastní. Otevřeným dopisem a stížností může tlačit na Bakalu, aby od ní akcie NWR odkoupil, uvádí web. Bakalovi totiž stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která 50,5 procenta akcií NWR vlastní. Bakala nicméně na dubnové valné hromadě opustil vedení NWR a podle některých analytiků hodlá možná NWR opustit úplně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hilšere, ulil jsi start. A co ty miliony? Jde o peníze, ale prasklo to... Petr Štěpánek kazí senátorovi den

19:05 Hilšere, ulil jsi start. A co ty miliony? Jde o peníze, ale prasklo to... Petr Štěpánek kazí senátorovi den

Publicista Petr Štěpánek reaguje na prohlášení senátora Marka Hilšera, že bude znovu kandidovat na p…