Sobotka požádá Camerona, aby referendum nevedlo k netoleranci

28.06.2016 17:54

Český premiér Bohuslav Sobotka chce dnes večer požádat britského ministerského předsedu Davida Camerona, aby dozvuky referenda o vystoupení EU nevedly ke vzniku atmosféry netolerance v britské společnosti vůči lidem například z Česka, Polska či Slovenska. Sobotka to řekl v Bruselu novinářům při příchodu na summit EU, na kterém bude takzvaný Brexit hlavním tématem jednání prezidentů a premiérů při večeři.

Sobotka požádá Camerona, aby referendum nevedlo k netoleranci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání předsedů vlád České republiky a Velké Británie Bohuslava Sobotky a Davida Camerona na půdě Úřadu vlády ČR

„Byl bych skutečně nerad, kdyby se atmosféra vyvolaná referendem otočila do nějaké zášti vůči lidem, kteří pracují v Británii a pocházejí ze středu či východu Evropy,“ poznamenal český premiér podle ČTK.

Po referendu, kde se Britové v poměru 52 : 48 vyslovili pro odchod z Unie, se na britských ostrovech zvýšil počet xenofobních útoků vůči přistěhovalcům včetně právě těch ze zemí východní Evropy.

„Je to historický okamžik, o který málokdo stál,“ poznamenal český premiér Sobotka při příchodu na summitové jednání. Pro Camerona bude dnešní večer první příležitostí vysvětlit svým evropským partnerům nejen okolnosti, které vedly k výsledku hlasování, ale také to, jak si Londýn představuje další postup.

Země EU i evropské instituce naléhají na rychlé spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy a začátek formálního vyjednávání o britském odchodu. Cameron už dal ale najevo, že podobný krok by měl učinit až jeho nástupce v čele britské vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…