Sobotka představil plán, jak dohlédnout na trafikanty ve státních firmách

9. 2. 2014 20:52

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) slibuje novinku. Hodlá zřídit speciální výbor, který bude posuzovat výběr a odbornost lidí do statutárních orgánů firem s účastí státu. Usednout by v něm měli náměstci klíčových resortů i nezávislí odborníci. Ministerský předseda to uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Sobotka představil plán, jak dohlédnout na trafikanty ve státních firmách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Rád bych zrealizoval myšlenku iniciativy Rekonstrukce státu na to, že by měl na úrovni vlády vzniknout výbor, který by posuzoval personální nominace za stát do státních a polostátních firem a akciových společností," řekl Bohuslav Sobotka Lidovým novinám. Toto téma podle něj začíná být aktuální, protože jednotliví ministři zvažují různé personální změny.

Výbor by měl být schopen posoudit jednotlivé nominace od ministrů a eventuálně také vyřadit kandidáty, kteří by nesplňovali odborné předpoklady pro výkon funkce. Měli by v něm usednout zástupci několika resortů, spíše prý náměstci než samotní ministři, a také nezávislí odborníci z oblasti personalistiky, ekonomiky a práva.

Poslední slovo bude mít ministr

Úkolem výboru jako celku by bylo vyjádřit se k jednotlivým kandidátům a dát či nedat doporučení. Hlavní slovo by ale nakonec měl stejně ministr. „Samozřejmě nemůže nahrazovat rozhodnutí ministra o tom, že bude někdo někam nominován nebo zvolen. To je jiná věc. Vždycky by tu předtím ale mělo být doporučení či nedoporučení personálního výboru. Jeví se mi to jako vhodný mechanismus," uvedl premiér.

Zřízen by měl být podle Sobotky co nejdříve. „Rozumím tomu, a tady souhlasím s panem Babišem, že potřeba změn v celé řadě společností je naléhavá," uzavřel politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…