Sobotka promluvil na sjezdu Ficovy strany: Evropa musí pomáhat. Ovšem ne za cenu vlastního ohrožení

05.12.2015 12:26

Evropa musí v současné migrační krizi pomáhat těm, kteří to potřebují, nemůže ale jít přes hranice vlastního ohrožení, řekl dnes premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v projevu na sjezdu slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie. Odmítl také návrhy na zmenšení schengenského prostoru volného pohybu osob.

Sobotka promluvil na sjezdu Ficovy strany: Evropa musí pomáhat. Ovšem ne za cenu vlastního ohrožení
Foto: David Daniel
Popisek: Sobotka na Gulášfestu, který pořádala ČSSD v Lednici

„Musíme pomoci těm, kteří pomoc skutečně potřebují. Současně kromě toho musíme vnímat bezpečnostní rizika,“ řekl Sobotka. Předseda české vlády uvedl, že migrace musí být regulována na vnějších hranicích schengenského prostoru, přičemž Evropa podle něj vůbec nebyla připravena na obrovské migrační přesuny na své vnější hranici.

„Jsem přesvědčen, že migrační krizi nemůže žádná země zvládnout sama. Pro to, abychom migrační krizi zvládli, potřebujeme Evropu. V některých oblastech potřebujeme mnohem silnější a důraznější Evropu, než ji máme dnes,“ řekl Sobotka.

Návrh, aby byly ze Schengenu vyřazeny státy, které jeho pravidla dodržují, je absurdní

Postavil se také proti vytvoření Minischengenu, tedy proti neformálním návrhům na omezení schengenského prostoru, z něhož by tak teoreticky mohly vypadnout země střední Evropy. „Návrhy, které se objevily, že by se měl Schengen zmenšit, jsou absurdní v tom, že navrhují vyřadit ze Schengenu státy, jež ve skutečnosti jeho pravidla nejdůsledněji dodržují,“ prohlásil český premiér. Dodal, že uprchlickou krizi nezvládly zejména ty státy, které mají za úkol chránit vnější schengenskou hranici na jihu Evropy.

Fico: Je nutné důsledně chránit schengenskou hranici

Slovenský premiér a předseda Směru-sociální demokracie Robert Fico v projevu řekl, že evropská politika ohledně uprchlické krize selhala. „Do Evropy nelegálně vstoupily stovky tisíc migrantů, a to především z ekonomických důvodů. Je třeba se soustředit na stabilizaci zemí, jako je Sýrie, odkud pochází nejvíce migrantů. Je třeba důsledně chránit schengenskou hranici,“ prohlásil Fico.

Povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků v EU, které Bratislava tento týden napadla u Soudního dvora EU, označil Fico za falešnou solidaritu při řešení migrační krize. „Bezpečnost občanů Slovenské republiky je pro vládu na prvním místě. Až poté přichází v úvahu všechno ostatní,“ uvedl slovenský premiér.

Žalobu proti kvótám podalo také Maďarsko. Naopak Česko, které při hlasování ministrů vnitra členských států EU o zavedení povinných kvót na přemístění uprchlíků bylo rovněž proti, nehodlá vůči tomuto rozhodnutí podnikat právní kroky.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…