Sobotka řešil s bulharským premiérem ČEZ

21.03.2014 6:37

Český premiér Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek v rámci summitu Evropské unie v Bruselu sešel se svým bulharským protějškem Plamenem Orešarským a jednal s ním o situaci polostátní energetické společnosti ČEZ v Bulharsku, kde úřady zahájily kroky k odebrání licence českému distributorovi.

Sobotka řešil s bulharským premiérem ČEZ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Sobotka při setkání bulharskému kolegovi zdůraznil zájem České republiky na tom, aby byla respektována práva investorů, řekl dnes český premiér novinářům.

Bulharské úřady ve středu zahájily kroky k odebrání licencí na prodej českým distributorům energie ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Proces odebrání licence je podle bulharského energetického regulátora reakcí na to, že firmy do úterní půlnoci nezaplatily údajný dluh vůči bulharské státní energetické společnosti NEK. Všechny tři společnosti z Česka a Rakouska ale tvrdí, že nic nedluží.

„My se přirozeně snažíme chránit investice českých firem v zahraničí," zdůvodnil Sobotka setkání s bulharským premiérem na okraj bruselského summitu. „Snažíme se o to, aby s nimi bylo spravedlivě zacházeno a aby byla respektována pravidla jednotného trhu Evropské unie, tedy pravidla, která mají chránit české investice," dodal.

ČEZ je podle Sobotky významným investorem v Bulharsku na poli energetiky. „Zdůraznil jsem zájem České republiky na tom, aby byly dodržovány příslušné zákony a aby byla respektována práva investorů," uvedl český premiér k jednání s Orešarským.

Současné potíže firmy ČEZ v Bulharsku nejsou první. Český distributor obsluhuje ve východoevropské zemi zhruba dva miliony klientů z domácností i firem. Majoritním akcionářem společnosti ČEZ je český stát, který drží přes Ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmě loni klesl o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…