Sobotka stále věří: Druhý pokus bude můj

24.07.2013 15:37

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nadále věří, že mu prezident Miloš Zeman dá šanci sestavit vládu, pokud kabinet Jiřího Rusnoka nezíská důvěru sněmovny. Reagoval tak ve středu na názor Zemanova kancléře Vratislava Mynáře, který řekl, že by prezident v takovém případě spíše pověřil předsedkyni dolní komory Miroslavu Němcovou obnovením koaliční vlády, pokud by se mohla opřít o hlasy 101 poslanců. Rusnok ale věří, že jeho kabinet důvěru sněmovny získá.

Sobotka stále věří: Druhý pokus bude můj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

"Věřím, že se prezident Miloš Zeman bude řídit při případném udělení druhého pokusu sestavit vládu ústavními zvyklostmi a pověří sestavením vlády vítěze minulých voleb do Poslanecké sněmovny tak, aby nepotvrdil legitimitu vlády založené na politických subjektech, které nikdo nevolil, a nesvěří sestavení vlády do rukou pochybné koalice," uvedl Sobotka v písemném prohlášení.

Hrad věří, že levice bude při hlasování o důvěře zodpovědná

Šéf sociálních demokratů tak potvrdil přání ucházet se o premiérské křeslo poté, co se jeho straně nepovedlo prosadit rozpuštění sněmovny, což strana prosazovala jako hlavní řešení situace v souvislosti s pádem vlády Petra Nečase (ODS). Po rozpuštění dolní komory by musely následovat předčasné volby, které by podle průzkumů ČSSD měla vyhrát s větším náskokem než ty minulé a ujmout se tak vlády.

O důvěře Rusnokově vládě, kterou Zeman prosadil proti vůli sněmovních stran, má sněmovna rozhodovat za dva týdny. Mynář věří, jak uvedl v úterním rozhovoru v ČT, že se levice bude snažit být velmi zodpovědná, "aby pan prezident nebyl nucen dát ve druhém kole mandát pravici. Samozřejmě za předpokladu, že ještě platí stojednička".

Teprve až nedostaneme důvěru, budu přemýšlet, co dál, řekl Rusnok

Zástupci ODS, TOP 09 a LIDEM totiž ještě před jmenováním Rusnoka premiérem Zemanovi oznámili, že disponují ve dvousetčlenné sněmovně potřebnou nadpoloviční většinou pro pokračování koaliční vlády.

Premiér Rusnok ve středu řekl, že se zatím nezabývá tím, co by nastalo, pokud by jeho vláda důvěru nedostala. Nechtěl říci, jestli by se případně ucházel o druhý pokus o sestavení vlády. "Budeme dělat všechno pro to, abychom důvěru dostali. Až ta důvěra nebude, což pevně věřím, že nenastane, tak budu přemýšlet o tom, co dál," uvedl.

Rusnok se kvůli vyjednávání o podpoře sešel tento týden se zástupci VV a LIDEM. O termínech jednání se zástupci dalších stran se podle něj jedná.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní Marie se prokousala všemi formuláři a dostala 115 korun. Okamura názorně popsal, jak funguje Fialovo paraple

8:54 Paní Marie se prokousala všemi formuláři a dostala 115 korun. Okamura názorně popsal, jak funguje Fialovo paraple

Kabinet Petra Fialy rozevřel svůj „Deštník proti drahotě“, který má pomoct lidem vůči rekordnímu zdr…