Sobotka vyjádřil plnou podporu Ficově předsednictví. Chválil i vzájemné vztahy se Slovenskem

26.09.2016 15:45

Česká vláda plně podporuje slovenské předsednictví Evropské unii, řekl premiér Bohuslav Sobotka na úvod dnešního společného zasedání českého a slovenského kabinetu v Bratislavě. Předsedu slovenského kabinetu Roberta Fica ocenil za organizaci neformálního summitu unijních zemí v polovině září a také vyzdvihl vzájemné vztahy obou zemí, které podle něj mohou být v současné Evropě pozitivním příkladem.

Sobotka vyjádřil plnou podporu Ficově předsednictví. Chválil i vzájemné vztahy se Slovenskem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Sobotka prohlásil, že společné zasedání obou vlád, které se koná počtvrté, považuje za výraz nadstandardního přátelství Česka a Slovenska. "Je v evropském kontextu výjimečné a je jedinečnou platformou k jednání o věcech, které nás spojují," dodal český premiér.

S Ficem chce jednat o bilaterálních tématech, ale i o aktuálních bezpečnostních otázkách v Evropě. "Scházíme se v nelehké době," poznamenal Sobotka. Unie se podle něj musí vypořádat s řadou výzev a s proměnami v bezprostředním sousedství. "Je klíčové, abychom zachovali jednotu a vůli spolupracovat," uvedl.

V této souvislosti ocenil přístup současného slovenského předsednictví v Evropské radě. "Nebylo jednoduché summit (EU) připravit, přichystat jeho agendu a zajistit, abychom odjížděli z Bratislavy alespoň s elementární dohodou," řekl český předseda vlády a vyjádřil slovenskému předsednictví plnou podporu.

Za zásadní témata mezivládního jednání, kterého se účastní téměř úplná česká vláda, označil Sobotka modernizaci klíčových dopravních tahů, energetickou spolupráci i přípravu kulturních akcí v souvislosti se stým výročím vzniku Československa a rovněž s výročími Pražského jara a vzniku samostatného Česka a Slovenska v roce 2018.

Tradice společných zasedání české a společné vlády začala v roce 2012 v Uherském Hradišti a v Trenčíně, v dubnu 2014 následovalo setkání ve Skalici, naposledy se oba kabinety setkaly loni v květnu na jihomoravském zámku Valtice. V podobném formátu česká vláda zasedá rovněž s vládami Polska a Izraele, obě země už letos navštívila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

19:05 Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), napsala na sociální síť poděkování v…