Sobotka zahajuje cestu po Číně

16. 6. 2016 6:26

Spolupráce v oblasti sportu, letectví a finančním sektoru budou tématy prvního dne návštěvy českého premiéra Bohuslava Sobotky v Číně. Předseda vlády v Pekingu navštíví fotbalový klub Kuo-an a čekají ho schůzky s představiteli Čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC) a předsedou Komise pro bankovní regulaci Číny (CBRC).

Sobotka zahajuje cestu po Číně
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Dohody, které se týkají sportu, uzavřely Česko a Čína již při minulé návštěvě českého premiéra loni v listopadu. Číňané mají zájem o fotbal i o zimní sporty, například hokej nebo biatlon. Rozvíjet chtějí hlavně mládežnický sport.

Na jednání s představiteli Čínského úřadu pro civilní letectví by měl Sobotka podpořit českou ambici stát se pro Čínu dopravním spojením se střední a východní Evropou. Do Prahy zatím létá jedna pravidelná linka z Pekingu a příští týden bude slavnostně zahájen provoz pravidelných letů na trase Praha - Šanghaj. Česko a Čína spolupracují také v oblasti výroby malých a středních letadel. Česko by se mohlo stát první zemí z regionu střední a východní Evropy, která by měla certifikaci pro tento typ letadel na čínských trzích.

S předsedou Komise pro bankovní regulaci Číny Šang Fu-linem bude Sobotka hovořit například o zřizování poboček českých bank v Číně a čínských bank v Česku. Jednat by se mělo také o možnostech podpory investorů a přeshraničního obchodu.

Sobotka se během pětidenní návštěvy v Číně setká s řadou představitelů čínské vlády včetně premiéra Li Kche-čchianga. Na cestě ho doprovází ministři průmyslu a obchodu, dopravy, zdravotnictví, sociálních věcí.

Během své minulé cesty po Číně se Sobotka setkal také s prezidentem Si Ťin-pchingem. Při této návštěvě premiéra v Číně bylo podepsáno 31 dohod a memorand především v oblastech investic, bankovnictví a zdravotnictví.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…